♥ Bodkované šaty & refashion

Drahí priatelia!

Počuli ste už slovo refashion? Mňa táto ,,oblasť módy“ začína zaujímať čoraz viac a viac, preto chcem, aby sa dostala do uší (a do rúk) aj vám. V preklade to znamená – prešiť, prerobiť, pretvoriť. Prežívame dobu, kedy všetko poškodené, nemoderné, nepáčivé vyhadzujeme. Dnes nechcem písať o recyklácii, ale o tom, ako sme sa dokázali vplyvom nadbytku zmeniť. Ruku hore, kto už vyhodil deravé ponožky. (Držím ruku hore). Kedysi nám ich naše babičky zaštopkali aj 10-krát, len aby ešte poslúžili a zahodili sme ich až vtedy, keď už sa menili na prach. Dnes si kúpime nové, lebo na to máme a nevieme štopkať. Aj ja mám na to kúpiť si nové šaty. V poslednom čase však už nevidím oblečenie ako kusy látky visiace v obchode na vešiaku. Začala som v odevoch vidieť dušu, príbeh, ruky niekoho kto ich ušil. A dnes tie ruky boli aj moje. Predstavujem vám refashion šaty zo secondhandu. 

Takže tu je ich príbeh. S Dorotkou sme behli do sekáča na Kamennom v Bratislave a s pár kúskami sme sa vybrali do kabíniek. Medzi mojimi úlovkami boli aj tieto bodkované šaty. Perfektná látka, môj štýl, lenže to jedno rameno! Načo vyrábajú šaty na jedno rameno? Dorotka bola celá nesvoja z môjho rozhodovania, preto chytila šaty a kráčala k pokladni s odhodlaním, že keď ich nechcem ja, ona si ich kúpi! Strapatá som dobehla k pultu a ako Dorka išla platiť, milá pani predavačka jej polichotila, že jej tie šaty veľmi pristali. Predstavte si ten trapas, moje vypleštené oči a Dorkinu úprimnosť: ,,To som nebola ja. To ona!“. Neviem, kde sa vo mne zobralo toľké škôlkárske ego, ale v tom momente som Dorotku odstrčila od pokladne a ako 5-ročná vyhlásila, že tie šaty si kupujem ja! 😀

A boli moje. Pár mesiacov čakali v skrini na leto a medzitým som stále premýšľala, čo s tým nepodareným ramienkom. Nápad prišiel a som veľmi rada, že sa mi postup ako tak podaril nafotiť! Chcem, aby ste videli, že upraviť si oblečenie vôbec nie je ťažké a ak nemáte šijací stroj, ide to aj v rukách. Hop šup, poďme na to a keby vám je niečo nejasné, napíšte mi!

Fotky spred našej brány nafotil môj 10-ročný braček Ondrejko a môj účes – zapletaný venček okolo hlavy veru nie je podľa Timošenkovej. Vzdávam poctu Carrie Fisher, tej najkrajšej Disney princeznej – princeznej Lei ♥.

♥ Šaty – secondhand & refashion ♥ Opasok – Secondhand ♥ Topánky – Humanic ♥ Kabelka – Oriflame ♥

POSTUP: 

Okolo celého obvodu bol našitý volán, ktorý som jednoducho vystrihla (keby ho páram, sedím pri tom dodnes).

Namiesto špendlíkov používam štipčeky na látku, ktoré perfektne držia a samozrejme nepichajú. Aby som mohla presne strihať, šaty som si preložila napoly a upevnila.

Presne pod pazuškami (čo bude otáľať, pre mňa sú to pazuchy!) odstrihneme ramienko.

Vystrihneme prieramky. Prieramky sú otvory na rukávy a bacha na ne! Aby som nevystrihla príliš veľké, malé, či krivé, ku šatám som priložila tričko, ktoré je z podobného elastického materiálu a obkreslila som ich. Tým, že som odstrihla prieramky, som vlastne aj skrátila šaty o dobrých 10 centimetrov, preto pozor na to!

Aby sa látka nepárala, musíme si všetko odstrihnuté zapošiť. Za zadnej časti šiat zašijeme látku o pár milimetrov naviac, aby sme cez ňu dokázali prevliecť gumu.

Aby sme dostali jeden dlhý volán, musíme si ich zošiť dokopy.

Po celej dĺžke volánu zašijeme látku na šírku gumy, aby sme ju mohli do nej navliecť.

Gumu navlečieme tak, že koniec napicheneme na zicherku a prevliekame po celej dĺžke.

Navlečený volán som musela prevliecť ešte cez zadnú stranu šiat. Toto bola asi tá najťažšia časť. Stred volánu som pripevnila k stredu predného dielu a po troch vyskúšaniach som konečne dospela k správnej dĺžke gumy, aby všetko sedelo. Prednú časť s nazberkaným volánom treba pripevniť veľmi pevne, pretože som ho spolu s gumou prišila o šaty.

Presne tak ako to vidíte, tak sa to prišije. Veľmi pomaličky 🙂

TA DÁ! Ešte raz, tu je výsledok!

Pridaj komentár