Menštruačný kalíšok alebo menštruačné nohavičky?

Téma ekologickej menštruácie čoraz viac silnie a dostáva sa do každodenného života každej z nás. Ja som sa jej fanúšikom stala už pred 2,5 rokom a neoľutovala som ani na chvíľu. Najväčšími favoritmi sú menštruačné nohavičky a menštruačný kalíšok. Ktorý z nich je lepší a ktorý vyhovuje mne?

Na konci článku nájdete 5% zľavový kód na nákup menštruačných nohavičiek na www.sayu.sk

Najlepší je určite ten, ktorý najviac vyhovuje vám! 🙂 Každá z nás si nesie svoj príbeh o svojich starostiach s menštruáciou. Každá sme iná, preto ju aj inak prežíva a každá sme sa s ňou museli naučiť žiť. Niekto sa skamaráti s kalíškom hneď po prvej perióde. Niekomu to zase nejde ani na 85 krát a preto pociťuje väčšie pohodlie v nohavičkách. Je to úplne v pohode, aj keď ste tím ,,NOHAVIČKY„, aj keď ste tím „KALÍŠOK„. Ak ešte nie ste vo svojom tíme a pociťujete ambíciu odľahčiť našu krásnu zem od jednorazových menštruačných pomôcok, verím, že tento článok vám pomôže :).

Nezľaknite sa, budem o tom písať veľmi otvorene.

MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK

Tento malý zázrak mi okrášlil moje ubolené dni. Aj ja som bola z tých, ktorá váhala, či si ho kúpiť alebo nie, hlavne kvôli mojej extrémne silnej menštruácii (pod týmto spojením rozumej: do hodiny som dokázala pretiecť cez XXL tampón aj vložku). Neverila som preto akémusi ,,poháriku“, žeby vyriešil moje pravidelné trápenie. Bolo to však najlepšie rozhodnutie pre dobro mojej ženskosti.

Mýty

V spojení s menštruačným kalíškom sa spája niekoľko mýtov, či mylných domnienok. Poďme si ich vysvetliť:

,,Ako si kalíšok budem vyprázdňovať v práci, v škole, na verejných toaletách?“

Takáto situácia sa môže stať raz – dvakrát za rok. Kalíšok môžete mať v sebe vložený až 12 hodín, počas dňa, aj v noci. Najjednoduchšie je si ho ráno v sprche zaviesť, večer vyprázdniť, umyť a naspäť vložiť.

V mojom prípade – teda v prípade silnej menštruácie – si kalíšok prvé tri dni vyprázdňujem 3x denne – ráno, naobed, večer. Vďaka flexibilnej práci môžem práve v tieto dni byť doma v blízkosti sprchy. Už sa mi však stalo, že som doma nebola, takže som vyhľadala toalety spojené s umývadlom (na verejnosti sa dajú použiť WC pre imobilných). Aj toto sa však dá vyriešiť! Čítajte až do konca.

,,Zmestí sa mi tam všetko, čo zo mňa vytečie?“

Áno, zmestí. Mne môžete naozaj veriť! Samozrejme, záleží aj od správne vybranej veľkosti kalíška (čítaj nižšie).

,,Ako sa oň správne starať, aby som si tam dovnútra nič nezaniesla?“

Menštruačný kalíšok je vyrobený zo 100% lekárskeho silikónu, ktorý nenarúša prirodzené prostredie vagíny. Jeho hygiena je však veľmi dôležitá. Ja si ho po každej perióde vyvarím. Aj vtedy, keď viem, že to čochvíľa na mňa príde. Mám na to určený malý hrniec, ktorý používam iba na vyváranie kalíška. Po zovretí ho nechám povariť ešte 5-10 minút. Vodu vylejem a kalíšok vložím do vyhradenej sklenej nádobky, ktorú pravidelne vyváram tiež.

Nesmrdí?

Nie, pri správnej hygienickej starostlivosti kalíšok nesmrdí.

Nie je nebezpečný, keď sa v ňom zhromažďuje krv?

Nie som gynekológ, ale môj názor je jasný. Radšej nech sa mi zhromažďuje krv do kalíšku, ktorého steny bránia, aby sa ma stečená krv dotýkala, ako mať priamy kontakt s hygienickou pomôckou. Myslím, že používanie tampónov a vložiek je v tomto prípade oveľa nehygienickejšie.

Aký kalíšok vybrať

Keď zadáte do googlu slovné spojenie ,,menštruačný kalíšok“, vybehne vám množstvo ponúk v rôznych cenách. Ak vám smiem poradiť – cena odráža kvalitu kalíšku. ,,Ten pravý“ je totižto vyrobený zo 100% lekárskeho silikónu a jeho cena je vždy 20€ a vyššie. Preto čím lacnejší, tým obsahuje viac prímesí zo silikónu potravinárskeho. Samozrejme, môžete si vybrať aj farbu – tiež sa však treba zamyslieť nad tým, že farbenie je istý chemický proces. Kvôli tomu mi je najviac sympatická ekologická značka Organic cup od Mesačnice. Jeho cena je 24€, dá sa objednať TU, ale nájdete ho aj snáď v každom bezobalovom obchodíku. (Na konci však nájdete zľavový kód 🙂

Životnosť kalíška sa pri správnej starostlivosti odhaduje na 10 rokov.

Výber veľkosti

Na trhu nájdete rôzne číslovanie – pointa je však rovnaká – jeden je menší a jeden väčší (A – B alebo S – L). Na trhu je už aj veľkosť Mini pre tínedžerky, keďže kalíšok je vhodný aj pre prvú menštruáciu.

Najčastejšie sa uvádzajú 4 kritéria, podľa ktorých si môžete vybrať:

1. sila menštruácie (A – slabá až menej silná; B – silná až extrémne silná)

2. vek (A – do 25 rokov; B – od 25 rokov)

3. výška (A – do 170 cm; B – nad 170 cm)

4. pôrod (A – pre ženy, ktoré ešte nerodili; B – pre ženy po pôrode).

Osobne sa však odporúčam riadiť podľa sily menštruácie. Keďže som pri výbere svojho prvého kalíšku spĺňala 3 odpovede pre veľkosť A a len jednu pre veľkosť B – objednala som si pochopiteľne menší. Kalíšok mi však vôbec nedržal a neplnil svoju funkciu. Kúpila som si teda veľkosť B a už je všetko tak, ako má byť (aj keď som vtedy nemala 25 rokov, mám 161 cm a ešte som nerodila).

Ako si kalíšok zaviesť

Na začiatku to bude chvíľu trvať, ale určite sa do toho dostanete. Keďže je kalíšok zdravotne nezávadný, môžete si ho skúšať zavádzať aj mimo menštruácie (a teda ho môžete nosiť aj vtedy, keď si nie ste istá, kedy svoje dni dostanete). Toto je na ňom skvelé! Už niekoľkokrát mi začala menštruácia a ja som mala moju poistku v sebe.

Na skúšanie si vyhraďte čas a nikam sa neponáhľajte. Zavrite sa do kúpeľne, čupnite si do vane a rozkročte nohy. UVOĽNITE SA! V kŕči sa vám to určite nepodarí. Podľa inštruktážneho videa sa naučíte ako si kalíšok zložiť a vsunúť. Okej, je tam. Čo teraz? Klídek, 10 ženám z 10 sa stalo to isté čo vám – že kalíšok nejde vytiahnuť. Ale to je dobré! Aspoň zistíte ako dobre tesní 🙂 Nepanikárte. Ja ho vo vnútri zatlačím palcom, pocítim ako dnu vbehne vzduch a jemne a pomaly potiahnem von.

Dobre zavedený kalíšok nesmiete cítiť. Môže sa stať, že vám bude zavadzať jeho stopka. Odporúča sa odstrihnúť, ale najprv si určite správne pozrite ako na to.

Má nejaké nevýhody?

Pamätáte si ako sme tému kalíšku otvorili na našich Ekoistkách? Po všetkých tých správach a komentároch usudzujem, že nie mnohým ženám je príjemné sa tak intímne dotýkať samej seba. Budem úprimná, ani mne to zo začiatku nebolo úplne najprirodzenejšie. Lebo, áno, je potrebné si do vagíny vsunúť (čisté) prsty, aby ste si kalíšok mohli zaviesť, vybrať, či skontrolovať ho.

Kde zistiť všetko potrebné

Všetky informácie nájdete kvalitne spracované na stránke www.mesacnica.sk. Tu získate všetky dôležité informácie, ktoré vám doplnia odborné znalosti o kalíšku.

Som tím ,,KALÍŠOK“

Áno, som, tušili ste to správne :). Kalíšok ma zbavil pocitu, ktorý som mala najneradšej. Pri silnej menštruácii mi najviac vadilo ako sa to zo mňa „leje“, kvôli čomu som vždy mala veľký strach, či sa náhodou nestane fľakatá nehoda. Takto vďaka kalíšku ani neviem, že mám svoje dni. ♥

MENŠTRUAČNÉ NOHAVIČKY

Po 2,5 roku šťastného používania kalíšku som dostala možnosť vyskúšať nohavičky od českej značky SAYU opäť od Mesačnice. Bola som na ne veľmi zvedavá a mnohé ste mi písali, že ste s nimi veľmi spokojné. Vybrala som si dizajn s transparentnými bokmi, ktorý vidíte na fotke, je veľmi elegantný a nesmierne pohodlný! Konkrétne tento strih je určený na stredne silnú až silnú menštruáciu – ako pre mňa.

Bola som veľmi prekvapená z vnútornej vrstvy nohavičiek. Ich funkčná vložka je zložená z merino vlny, savej vrstvy a nepriepustnej membrány SAYUtech. Je hrubšia, na dotyk veľmi jemná a na pohľad pôsobí veľmi spoľahlivo. Treba si dávať pozor na ich pranie, pretože aviváž môže poškodiť membránu. Najlepšie je ich buď vypláchať v rukách alebo dať prať na 40 stupňov bez aviváže s použitím tekutého pracieho prostriedku.

Pri výbere veľkosti som sa riadila tabuľkou veľkostí a musím povedať, že mi sadli ako uliate. V mojom prípade sa veľkosť nohavičiek zhodovala s mojou bežnou konfekčnou veľkosťou bežných nohavičiek (36). Naozaj veľmi dobre sa v nich človek cíti!

A potom prišla menštruácia…

… po 2,5 roku sa opäť vrátil ten pocit „lejaku“, ktorý som vám opisovala o pár riadkov vyššie. Pri tak silnej menštruácii, akú mám, skutočne nemám rada, keď cítim ako sa to zo mňa „leje“. Aj napriek tomu som ich vyskúšala na dvoch periódach. Prvýkrát mi vydržali 4 hodiny, ale už už som cítila, že to kadiaľsi ušlo, aj keď veľmi dobre v rozkroku tesnia. Nasledujúce razy som si dobu nosenia už radšej vopred naplánovala na kratší časový úsek. Pri pláchaní v rukách som však bola veľmi milo prekvapená, koľko toho dokázali do seba vsať.

Pozitíva a negatíva nohavičiek

Ich veľké pozitívum je, že sa dajú používať ako skvelá poistka ku kalíšku. Sú pre mňa spoľahlivým riešením v dňoch, kedy nemôžem byť prvé dni periódy doma a teda nemôžem si kalíšok vyprázdniť vtedy, kedy potrebujem. Vďaka nim som sa cítila naozaj bezpečne! A teda, musím spomenúť aj ich dizajn a strih, ktorý sa mi veľmi páči a dodáva mi pocit ženskosti.

Za mínusy nohavičiek subjektívne považujem náročnejšiu starostlivosť, ich komplikovanejšiu výmenu v práci, v škole, či na verejnosti, dlhé čakanie kým uschnú, aby som ich mohla použiť znova a teda aj vyššiu investíciu, keďže je určite potrebné mať viacero kusov.

Môj názor = jeden z tisíc

Aj napriek mojim názorom som si však istá, že sú tu ženy, ktorým úplne vyhovujú a vy ste možno jedna z nich. V prípade zníženého panvového dna, či slabej menštruácie sú viac ako vhodné. Navyše, viem si predstaviť, že môžu splniť svoju funkciu aj po pôrode, či iných ženských zdravotných problémoch. Každopádne, stoja za vyskúšanie a určite odporúčam mať aspoň jedny menštruačné nohavičky vo svojom šuflíku 🙂

WWW.MESACNICA.SK

Ak by ste sa chceli o ekologickej menštruácii dozvedieť viac, odporúčam Mesačnicu, ktorí širí povedomie o tejto problematike po celom Slovensku. U nej nájdete v predaji aj certifikovaný kalíšok OrganiCup.

WWW.SAYU.CZ

Tento odsek z nohavičkám, do blogu dopisujem po trištvrte roku ich používania. Musím priznať, že som si ich veľmi obľúbila a neraz ma zachránili, keď to už kalíšok nezvládol. Asi som k nim bola veľmi kritická. Cítim sa v nich nesmierne dobre a počas svojich dní sa v nich cítim krásna a „svoja“.

Sú krásne nielen navonok, ale aj znútra, vďaka čomu ma očarili už v prvom momente, ako som o nich počula. Viete, že ja si nesmierne dávam záležať na prírodných materiáloch, preto Sayu, ďakujem, že sa ma môže dotýkať práve merino vlna! ♥ Vlna je pre mňa nenahraditeľný materiál – antibakteriálny, termoregulačný, dýcha a nezapácha. Spolu s hodvábom a ľanom tvorí moju TOP trojku!

Čo ma najviac teší je, že nohavičky sa šijú v Čechách, v lokálnej firme Triola a prevažná časť materiálov, vrátane merino vlny (ktorá je mulesing free), pochádza taktiež od českých výrobcov. Vďaka tomu, že sme si so žienkami zo Sayu úplne sadli a nadviazali (pre mňa krásnu a láskavú) spoluprácu, s kódom:

LAFLORITA5

môžete (zodpovedne a premyslene) nakúpiť s 5% zľavou do odvolania ♥

Majte krásne svoje dni!

Vaša Katka ♥

♥ článok vznikol v spolupráci s www.mesacnica.sk a www.sayu.sk

Komentáre

0 responses on "Menštruačný kalíšok alebo menštruačné nohavičky?"

Leave a Message