♥ Košeľa po ockovi

 Drahí priatelia!

Blúzku po mamine sme tu už mali. Ale nosiť košeľu po ockovi? To je už iné kafé! V predošlom článku som vám písala o refashion a chcela som si dokázať, že prešiť sa dá naozaj všetko. Na Youtube som našla kopec videí ako prerobiť pánsku košeľu a spojením viacerých nápadov vznikla táto moja. Ideme na to?

Ešte predtým sa vám ale posťažujem. V živote som tak veľa nepárala ako teraz. Dokonca aj 3 krát na tom istom mieste. Tým, že nie som vyučená krajčírka, často krát ešte neviem niektoré dôležité veci odhadnúť, aj keď v hlave mám dokonalú predstavu! Trápila som sa s tým deň a pol (môj predpoklad bol tak 3-4 hodinky) tak, budem sa snažiť vám opísať všetky nástrahy, ktorým sa treba vyvarovať 🙂 Nezúfajte, ak niečo pokazíte. My superženy musíme vedieť veci opraviť 😉

Na začiatok sa inšpirujeme fotkami od Karolínky! Aj keď… Dať si dlhé nohavice asi nebol najlepší nápad v tomto teple. Ale nevadí! Aspoň ladili s vyšívaným opaskom, ktorý som si vyrábala ešte cez zimu. Taký jednoduchý outfit do mesta, čo poviete?

♥ blúzka – refashion košeľa po ockovi ♥ opasok – my handmade ♥ nohavice – Terranova ♥ lodičky – CCC ♥ kabelka – zoot.sk, značka LYDC ♥

POSTUP 

Budete potrebovať pánsku košeľu, riadne veľkú. Ja nosím veľkosť XS, môj ocko XXL. Takže riadne veľkú. Keď máte košeľu, behnite do galantérie a vyberte si tú najkrajšiu čipku alebo madeiru, (budete potrebovať asi 3 metre), akú uvidíte. K tomu si vypýtajte ešte gumu, pre istotu aj 2 metre a ja som použila hrúbku 2,5 centimetra. A nožnice určite máte 😉

Aby sme mohli výsledok nosiť na ramenách, musíme odstrihnúť limec. Ale ako? Na vyrovnanú košeľu si priložíme tričko tak (najlepšie také, ktoré sa dá nosiť na ramenách), aby ,,pazuchy“ trička boli zarovno ,,pazuchami“ košele (ako inak napíšem pazuchy? 😀 ). Od výstrihu pripočítame približne 3-4 centimetre (musíme nechať priestor na gumu) a mne to vyšlo tesne pod druhý gombík. Pravítkom si až po rukávy nakreslíme rovnú čiaru.

Rukávy som odstrihla intuitívne, do oblúčika, veľkého približne 7 centimetrov. Odstrihnutú časť košele zapošijeme na 0,5 centimetra jednoduchým stehom.

Ak chcete, aby sa blúzka rozopínala, tento krok môžete s kľudom vynechať. Nakoľko bol rad gombíkov šitý v zákryte (že ich nebolo vidieť), ani ja som nemusela stred zašívať. Od malička mám však ku gombíkom rešpekt. Dobre, neznášam ich! Takže som radšej, keď nie sú v mojej blízkosti 🙂

Celý obvod si našpendlíme na 3 centimetre. Dávajte si pozor na rukávy! Nakoľko sme ich odstrihli do oblúka, látka nebude po zahnutí sedieť. Našpendlite si ich po každom centimetri a látka sa vám mierne nariasí. V strede necháme otvor na gumu – látka je tam navrstvená, ťažko sa cez ňu šije, takže sa s tým nemusíme trápiť.

Na okraj prišijeme madeiru. Ale naozaj na okraj, môžeme zašiť cca len 3 milimetre. Látku sme v predchádzajúcom kroku zahli na 3 centimetre a guma má 2,5 centimetra, takže aby sa dobre navliekala, musí mať vôľu.

Odmeriame si gumu okolo pliec. Nemôžeme ju mať voľnú, ani príliš natiahnutú. Skúšajte, v akej dĺžke vám na sedí najlepšie a toľko odstrihnite. Na jej koniec napichneme zicherku a prevlečieme cez otvor, ktorý sme si nechali z vnútornej strany.

Gumu navlečieme a zašijeme. Okraj sa nám takto krásne zvlní 🙂

Z rukávov odstrihneme manžety a zapošijeme.

Opäť zahneme látku na 3 centimetre a zašijeme.

Na okraj našijeme madeiru rovnako, ako na výstrih a navlečieme gumu. Jej dĺžku si tiež odmerajte podľa predlaktia. Nenaťahujte ju, aby vás rukávy zbytočne netlačili. Radšej pridajte centimeter-dva navyše.

Konce gumy zašijeme a vznikne nám takýto krásny rukávik 🙂 To isté teraz spravíte na druhom.

A je to hotovo!

Pri pohľade na seba na prvej fotke naozaj neviem, prečo má moja pokožka taký zelený nádych. Navyše, komu sa chce líčiť, keď vie, že bude celý deň sedieť za šijacím strojom (som čistý Raťafák plachta 😀 ). PO dokončení stačí už len okolo pása obviazať nejaký šumný opasok a romantická blúzočka je na svete!

2 comments

  1. Monika says:

    Milá Kačko,

    košili jsi upravila naprosto báječně! Já v životě na stroji nedělala, ale tak moc se mi tvůj výtvor líbí, že zajedu k babičce a s její pomocí zkusím vytvořit alespoň z poloviny krásný kus oblečení, jako jsi udělala ty! Pevně věřím, že díky obrázkům a popiskům to půjde samo!! 😀😀😀

Pridaj komentár