♥ Taštička z háčkovaných kvietkov

Collage_Fotor2

Milé tvorilky!

Vonku treští, mrzne a sneží… Čo viac si môže tvorivá žena priať? Je to ideálny čas zabaliť sa do deky, zobrať košík s vlnou, háčik do ruky a tvoriť ♥. Presne takto som vyzerala ja počas celých zimných prázdnin, až kým sa mi nerozsvietila kontrolka ,,škola“ (ale tou sa predsa nebudem zaťažovať). S radosťou Vám chcem teda oznámiť, že sa mi podaril nafotiť celý proces vyrábania tejto taštičky! Viete, ono to niekedy nie je ľahké. Keďže sa stále pohybujem na trase Topoľčany-Bratislava a háčkujem vždy a všade, nedá sa mať vždy to isté pozadie, to isté svetlo, a hlavne, všetko spraviť za jeden deň. Takže, dámy a páni predstavujem Vám taštičku z háčkovaných kvietkov!

           Na taštičku potrebujeme:

  • vlnu značky Himalaya Everyday Big (ja som mala farby: tmavosivá, bordová a tyrkysová), 1 klbko = 2,28€
  • háčik veľkosť 5
  • sivú niť a ihlu na zašívanie
  • tenký sivý filc na vystlanie 0,65€/1 kus
  • okrasný špagát v bledosivej farbe 1,80€/1 meter (ja som použila cca 1,3 metra)
  • najlepšie lepidlo na textil značky Gutermann Creativ (cca 5€, zalepí naozaj všetko!)

Dĺžka výroby je približne 2 týždne. Samozrejme nie v kuse, ale tak, že sa tomu venujete tak 1-2 hodinky denne 🙂 Jedna kvetinka sa dá uháčkovať v rôznom časovom rozpätí. Ak sa plne sústredíte na háčkovanie trvá 10 minút. Ak pritom pozeráte televíziu, trvá 15 minút a ak sa pritom ešte aj s niekým rozprávate 20-60 minút 🙂 Ak sa vám to stále nezdá, že mi to tak dlho trvalo, pripočítame si k tomu aj čas vymýšľania, skúšania, pomýlenia, párania, nakupovania materiálu a fotenia. Ale nedajte sa odradiť, ak to všetko zvládnete, budete na seba hrdí! ♥

 

POSTUP:

(vždy je najprv obrázok a potom text)

 Collage_Fotor3

  1. Vyberieme si vlnu, z akej chceme mať stred kvetinky. Vytvoríme si magic ring (magický krúžok) a okrem upevňovacieho oka pridáme jedno retiazkové oko. Na krúžok naháčkujeme 5 krátkych stĺpikov a zatiahneme.

Collage_Fotor42. Na prvom obrázku ukazujem nechtom, do ktorého očka treba vojsť háčikom. Je to hneď krajné oko, ktoré sme háčkovali ako prvé. Háčik necháme zapichnutý v oku (smiešne to znie :D) a pridáme druhú vlnu, v mojom prípade bordovú, z akej chceme mať lupienky kvetu. Pripravíme si slučku a háčikom ju naberieme. Bordovú vlnu si natočíme na prst a pokračujeme. Uháčkujeme 3 retiazkové očká.

Collage_Fotor53. Tieto 3 retiazkové očká nám udávajú veľkosť lupienka. Do prvého očka (sivej vlny) vpichneme háčik a naberieme bordovú vlnu. Uvoľníme ju natoľko, aby bola veľkosťou rovnaká ako naše 3 retiazkové očká. Vpichneme do toho istého oka a naberieme vlnu ešte 4-krát, takže na háčiku budeme mať 5-krát nabratú vlnu.

Collage_Fotor134. A tu sa nám už rysuje prvý lupienok! Naberieme bordovú vlnu, háčikom ju pretiahneme cez všetkých 5 oblúčikov a upevníme pevným okom.

Collage_Fotor65. Lupienok ukončíme tak, že opäť uháčkujeme 3 retiazkové očká. Háčik vpichneme do toho istého očka, cez ktoré sme naberali 5x bordovú vlnu. Áno, pôjde to trošku ťažšie. Upevníme pevným okom a ta dá, lupienok je hotový!

Collage_Fotor 146. Ďalšie lupienky uháčkujeme rovnako. Sivé očká sa Vám budú po treťom lupienku schovávať, tak stačí ak lupienok trošku potiahnete doprava.

Collage_Fotor87. Posledný lupienok háčkujeme do spojovacieho oka (keď sme naberali bordovú vlnu ), kde tiež aj vlnu ukončíme. Obe vlny odstrihneme na dĺžku cca 7 centimetrov, bordovú prevlečieme dozadu a každú s každou zauzlíme. Páči sa Vám výsledná kvetinka?

IMG_20161229_144712 IMG_20161229_144120

8. Na rovnakú taštičku si uháčkujeme 27 kvetiniek rôznych farieb a kombinácii.

Collage_Fotor99. Kvetinky spolu zošijeme. Musela som vymyslieť taký fígeľ, aby niť nebolo vidieť. Takže zošívame vždy dva lupienky tak, že niť prevliekame iba za spodné oblúčiky očiek. To, ktoré očká treba zošiť sa vám ukáže, keď kvietky k sebe priložíte.

Collage_Fotor1510. Kvietky zošívame v troch radoch, ktoré pripojíme k sebe. Nakoniec nám zostáva už len uzavrieť dno. Kvietky, ktoré sú na bokoch, zošijeme (to sú tie, ktoré na obrázku držím rukou) a troma poslednými kvietkami zaplníme dno. Tvarovo tam pasujú, chvíľu som sa s tým však trápila, kým všetky tri pekne zapadli.

Collage_Fotor1111. Tu vidíte moje slávne lepidlo Gutermann! Zalepí naozaj všetko, nielen textil a ak si zalepím aj prsty, po umytí ide ľahko dolu. Presto sa na neho spolieham aj tentokrát a namiesto úmorného zošívania si s ním pomôžem. Zošila som jedine filc, ktorý tvorí výstelku taštičky. Mal by byť taký veľký ako taška, nedajte sa oklamať (ešteže som kúpila dva). Netreba ho nijako upravovať, jeho obdĺžnikový tvar sa krásne zmestí dovnútra.

Collage_Fotor1212. Ešte predtým ako zalepíte filc, vložte dovnútra špagát, aby bola taštička naozaj pevná. Chcela som mala istotu, že špagát bude držať, preto som si pretočila taštičku naruby a prilepila ho o dno. Bočné strany som lepila až po prevrátení a následne na to som vložila aj filc. Možno sa čudujete, prečo som nespravila nič na zatváranie. Za prvé preto, že je umenie zohnať sivý zips v takejto veľkosti (prešla som 4 galantérky)! A za druhé, iné spôsoby uzatvárania sa mi nepáčia a taštička mi bude slúžiť na nosenie mobilu, zápisníka a pera počas dobrovoľníckych akcii, nakoľko nikdy nemám vrecká a vymenované veci vždy potrebujem pri sebe! 🙂

IMG_20170114_143756

Takže, tu je výsledok! ♥

Collage_Fotor1

♥ Najteplejší sveter na svete – Second Hand za 1,50€! ♥

Pridaj komentár