Workshopy

Zažite workshopy s La Floritou na svojom podujatí

Všetky „La Florita workshopy“ sú zamerané na upcykláciu textilného odpadu a využitie zbytkových látok. Odpadové látky sú buď z mojich zdrojov alebo v spolupráci s inými dizajnérmi, ktorý sa potrebujú zbaviť svojho odpadu, ale je stále krásny a použiteľný.

Šitie v rukách

Workshopy sú zamerané na šitie a tvorbu v rukách, nakoľko nie je možné naučiť za tak krátky čas obsluhovať šijací stroj veľký počet ľudí.

Ručné šitie má svoje veľké výhody – cibrenie jemnej motoriky, zlepšenie koordinácie oko-ruka, psychohygienu pri tvorbe aj zistenie, že nie je také jednoduché niečo vyrobiť.

Pridaná hodnota

Workshopy majú svoje presahy – stretnutie ľudí pri tvorivej činnosti je návrat k našej histórii. Ihla a niť zázračne vyplavujú spomienky na detstvo so starou mamou, či dedkom krajčírom.

Myseľ oddychuje, myšlienky plávajú a zapína sa kreativita – ľudia začnú premýšľať, čo ďaľšie by si mohli výšivkou ozdobiť, aké ďalšie vrecúško ušijú a veď takú gumičku môžu vyrobiť aj kamoške k narodeninám. Ľudia si navzájom pomáhajú, rozprávajú sa a vznikajú nové, nevídané priateľstvá.

Kapacita workshopov

Kapacita je v závislosti od danej témy – viem ustrážiť 15 – 20 ľudí, ktorí tvoria simultánne.

V prípade časového rozpätia workshopu je počet ľudí obmedzený pripravenými miestami. Ľudia si radi navzájom poradia a pomôžu, ak vidia, že niekomu dlhšie vysvetľujem.


Čas workshopov

Odporúčam naplánovať workshop aspoň na 1,5 hodiny a viac (hodinka je, žiaľ, veľmi málo, to by sme stihli tak maximálne navliecť niť a povedať si základné info).

V prípade, že si účastník aj tak nestihne vyrobiť želané, na www.sashe.sk nájde návod na dokončenie.

Ideálny čas workshopu pri simultánnom tvorení: 2 hodiny
Ideálny čas workshopu v časovom rozpätí: 3 hodiny

Materiál

Na workshopy prinášam vlastné šijacie pomôcky aj predpripravený materiál.

Hľadanie materiálu je v mojej réžii, nakoľko som v úzkom spojení s mnohými slovenskými dizajnérmi a tvorcami. Som pre nich možnosťou, kam zmysluplne posunúť svoje kvalitné a stále krásne odpadové kúsky z tvorby. Mnohé drahé látky sa stanú odpadom len preto, že sa do nich zastrihne nožnicami.

Materiál na workshop je už v upravenom stave – nastrihaný/vyžehlený/predšitý, aby to účastníci mali čo najjednoduchšie a netrápili sa napr. so strihaním neforemných kusov látok.

La Florita workshopy

Spracovanie materiálu

Keď začínam plánovať workshop, do ateliéru dovlečiem vrece plné stále krásnych, ale žiaľ odpadových látok.

Zvyčajne sú rôzneho, nepravidelného tvaru a každý jeden je potrebné vyžehliť, premerať a nastrihať, aby dostal druhú šancu na niečo pekné.

Tento proces je nesmierne časovo náročný a príprava zaberie niekoľko hodín (zvyčajne 10 – 15). Preto sa odzrkadľuje aj na cene workshopu.

Materiál na workshopy pripravujem v dostatočnom počte podľa počtu účastníkov tak, aby každý mal jeden kus na výrobu na mieste a jeden kus na doma. Ak zvýši, účastníci si môžu zobrať aj viac kusov.

Zameranie workshopov

Obsah workshopov je vždy zameraný na výrobu niečoho jednoduchého, užitočného a praktického, aby to následne mohli ľudia používať a tešiť sa z toho.

Vyhýbam sa workshopom typu, kde sa iba čosi postrihá a doma zahodí alebo je to zamerané iba na „tých šikovnejších“ a ostatní to musia dokončiť doma (nikdy to nedokončia doma).

Hoci sú témy zamerané skôr na ženské publikum, zo skúsenosti si prídu na svoje aj muži – veľmi radi šijú vrecúška alebo scrunchies pre svoje priateľky, dcérky, mamky a častokrát vedia ušiť a užiť si to ešte viac ako ženy 🙂

Technické info

K dispozícii potrebujem stoly a stoličky umiestnené tak, aby každý účastník mal svoj dostatočný pracovný priestor.

Workshopy nie sú vhodné pre detičky do 12 rokov (osamote). V prípade záujmu rodič musí byť na mieste s dieťaťom a pomáhať mu v tvorbe (pracujeme s ihlou, špendlíkmi a nožnicami – prítomnosť rodiča je potrebná).

V prípade detí starších ako 12 rokov je potrebné, aby bol rodič aspoň vo viditeľnej blízkosti.

Propagačný materiál

Viem poskytnúť svoje fotografie na propagáciu workshopov na sociálnych sieťach alebo pre tlačoviny (plagát, leták, pod.)

Súčasťou workshopu je aj zdieľanie podujatia/akcie na mojich sociálnych sieťach nakoľko mi rovnako záleží na bohatej účasti a zviditeľneniu témy.

PONUKA WORKSHOPOV


Použitý materiál:

zbytkové bavlnené alebo ľanové látky predpripravené a nastrihané na štvorce vo veľkosti vyšívacieho kruhu
bavlnky na vyšívanie zo zásob starých mám (doslova)

Výsledkom je vyšitý jednoduchý obrázok.

Cieľom tohto workshopu je naučiť ľudí základné stehy a ukázať im, ako si aplikovať výšivku, napríklad aj na svoje oblečenie.


Použitý materiál:

zbytkové bavlnené alebo ľanové látky rôznych farieb a vzorov už vopred nastrihané na štvorce
jemné bavlnené froté vhodné na dotyk s pokožkou

Výsledkom je ušiť si štvorček z dvoch látok, ktorý je možné využiť ako odličovací tampónik alebo podšálku.


Použitý materiál:

zbytkové bavlnené, či ľanové látky rôznych farieb a vzorov už vopred predšité do potrebných pásov
pevná gumička, aby z pásu látky vznikla funkčná scrunchie

Výsledkom je ušitie gumičky do vlasov tzv. scrunchie, ktorá hoci na prvý pohľad vyzerá jednoducho, avšak chce to niekoľko precíznych krokov a fínt dostať ju do reálneho tvaru.


Použitý materiál:

zbytkové bavlnené alebo ľanové látky rôznych farieb a vzorov už vopred nastrihané do dvoch rozmerov – menšieho 15×20 cm alebo väčšieho 20×25 cm
Bavlnené alebo saténové stuhy potrebné na zaťahovanie vrecúška

Výsledkom je ušitie praktického vrecúška na drobnosti, ktorého postup je jednoduchý, ale mierne zdĺhavý, nakoľko je potrebné obšiť celý jeho obvod. Všetko však vieme spoločné zvládnuť. 10 z 10 účastníkov potvrdilo, že práve v tejto fáze vrecúška spomalilo a objavilo čaro psychohygieny ručných prác, ♥


Použitý materiál:

zbytkové ľanové látky rôznych farieb už vopred pripravené na strihanie
šablóny na prekreslenie tvaru kvietkov

Výsledkom je ušitie jednoduchého ľanového kvietku, ktorý zvládne naozaj každý.

Poteší najmä ako dekoračný prvok na ozdobenie domácnosti. Viacero kvietkov je možné zošiť do girlandy. Dá sa s ním ozdobiť aj gumička do vlasov, či kabelka, ale aj vyrobiť brošňa či náhrdelník.


V prípade záujmu o workshop na kontaktujte na lafloritask@gmail.com

Na workshop je možné vystaviť faktúru. Nie som platcom DPH.

ĎAKUJEM!

Že ste sa rozhodli ma podporiť a plnohodnotne môj čas zaplatiť.

Že chcete podporovať myšlienku upcyklácie a vdychovať život textilnému odpadu.