Ako si vybrať šijací stroj?

Drahí moji,

s touto otázkou ma veľmi radi a často kontaktujete. Už dlho si hovorím, že to všetko musím spísať na jedno miesto, aby som vám namiesto dlhého elaborátu odpovedala jedným zmysluplným článkom. Tak tu je – všetko, čo potrebuješ vedieť predtým ako si vyberieš ten správny šijací stroj!

To najdôležitejšie ti poviem hneď na začiatku – kúpa šijacieho stroja by mala byť investícia a jeho výber nie je záležitosť pár minút. Veľmi rada prirovnávam šijací stroj k autu. Základná funkcia šijacieho stroja je šiť rovno a spojiť dve látky dokopy. Funkcia auta je dostať sa z bodu A do budu B. To zvláda predsa každé auto. Vy ste ale začínajúci vodič a cestu skoro vôbec nepoznáte. Keby si môžete vybrať – odšoférujete to vo Favoritke alebo radšej v nejakom lepšom, drahšom, bezpečnejšom modeli s posilňovačom riadenia a malou tendenciou k zdochnutiu na každej križovatke?

Viem, aký argument vám práve napadol – že, keď raz sa naučíte šoférovať na Favoritke, dokážete už šoférovať čokoľvek. Platí to tak aj u šijacích strojov? Áno. Čiastočne. Ale za akú cenu?! Nebuďte teda hlúpi a radšej sa poučte z chýb tých, ktorí hlúpi boli.

Rozpoviem vám môj príbeh…

Môj prvý šijací stroj som dostala od rodičov ako darček. Nečakala som to, našla som ho na posteli obviazaný veľkou mašľou v deň, kedy som úspešne dokončila bakalárske štúdium. Bežala som za rodičmi do záhrady, objímala ich a plakala od radosti tak, až som lapala dych. Naši sa vraj už nemohli pozerať na to, ako všetko šijem v rukách. Celá nadšená som ho vybalila, zapla, ledabolo prečítala návod a… nešlo to. Ani na ďalší deň, ani na ten potom. Zaspávala som s plačom, že šitie na stroji pre mňa nie.

Môj stroj bol síce kúpený z veľkej rodičovskej lásky, ale bola to tá ,,Favoritka“. Keby ste vedeli, koľko ja som sa natrápila a koľko vecí pokazila. A koľko nervov som pri ňom stratila! Zlomené a vykrivené ihly, nevysvetliteľné poruchy, pokazený navíjač cievky, nevyriešiteľné škaredé šitie spodnej nite… Aj napriek tomu, že som sa snažila v jeho funkciách stále vzdelávať, zladiť sa nám trvalo nesmierne dlho. Niekedy mám pocit, že som si ho doslova vycvičila a pošila na ňom toľko vecí, či nikto nikdy na takom stroji nepošil.

Keby som však dostala lepší stroj, ušetrila by som všetky tie kopce času, pokazených látok a svoje stratené nervy. Keby nie som tak trpezlivý človek, aký som, vyprdnem sa na to (čo sa aj zo začiatku stalo). Možno by som za ten ušetrený čas bola dnes úplne niekde inde.

Šitie vás má tešiť a spoznávanie so strojom má byť prijemná záležitosť. Stroj by vám mal prešiť to, čo chcete vy, nie to, čo chce on. Stroj by mal vydávať aj príjemné zvuky, nie hlasné „tu-tu-tu-tu-tu“, ktoré sa podobá samopalovým výstrelom a počujú to aj tretí susedia pod vami. Stroj by vám mal pri šití pomáhať, nie podkopávať vám nohy a pochybovať o vás, či to dokážete. To som ja však zistila až neskôr.

Nevyskúšala som síce stovky šijacích strojov, čiže nepokladám sa za odborníčku na „mašiny“ a moje názory v tomto článku sú čisto subjektívne. Za tých pár rokov šitia som však mala možnosť vyskúšať si sadnúť za rôzne typy strojov a porovnať ich s mojou Favoritkou. Najväčší šok prišiel, keď som zainvestovala a kúpila si poriadny stroj – priemyselnú mašinku Texi. To vám bolo iné žúžo! Tichá, nežná, vždy nápomocná Texi mi je dnes najlepšou kamoškou pri šití a ja by som ju nevymenila za nič na svete.

Moja prvá „Favoritka“ vs. Texi

Koniec príbehu. Ako teda začať s výberom?

V prvom rade si položte otázku – na čo ho potrebujete. Chcete byť zručná, občas si ušiť nejakú peknú sukňu, skrátiť manželovi nohavice, či obšiť staré závesy? Alebo máte ambíciu si skúsiť založiť svoju vlastnú značku, šiť veci na predaj a živiť sa tým?

Akokoľvek na tieto otázky odpoviete, NIKDY SI NEKUPUJTE LACNÝ ŠIJACÍ STROJ. Že veď na začiatok bude stačiť. Nebude! S lacným strojom bude také skrátenie nohavíc hotová trápenka a namiesto toho, aby ste sa na ňom zlepšovali, stroj schováte do skrine s krivdou na srdci. Nebude stačiť ani pri výrobe vecí na predaj – ako chcete zaručiť kvalitu šitia lacným strojom? Časom zistíte, že jeho výkon vás spomaľuje, nešije tak, ako od neho očakávate (a ako čakajú zákazníci) a po čase aj tak miniete ďalšie peniaze na drahší a kvalitnejší stroj. Váš lacný kamarát sa tak zbytočne pridá na skládku medzi všetky tie mixéry, ovládače, či fény za päť korún.

Cena odráža kvalitu

Je to veľká pravda. Čím drahší šijací stroj – tým lepší. Základná hranica na kúpu je podľa mňa 200€ a vyššie. Pod túto sumu určite nechoďte a radšej sporte dovtedy, kým nebudete mať minimálne dve zelené bankovky. 

Vysvetlime si prečo. Pri lacných variantoch sa kovové časti nahrádzajú plastovými. Takéto stroje jednoducho nedokážu mať tak silný výkon ako celokovové. Navyše, plast sa rýchlo opotrebuje, zlomí, či spráchnivie a výmena takýchto súčiastok je buď nemožná, alebo nesmierne nákladná.

Čo všetko by mal dobrý stroj mať?

Najdôležitejší parameter je jeho váha. Čím ťažší, tým lepšie. Čím ťažší, tým viac kovové telo má a plast sa nachádza len kde tu. Celokovové telo šijacieho stroja je zárukou jeho výkonu a kvalitného šitia.

Všetko ostatné sú už len doplnky, ktoré vám môžu napomôcť k zážitku šitia. Pri parametroch si všímajte:

 • automatický navliekač nite – pre všetkých netrpezlivých je to hotová záchrana. Ja napríklad túto možnosť nemám, aj keď mám kvalitný šijací stroj. Navliecť niť do ihly mi nikdy nerobilo problém a skôr je to pre mňa milý kontakt s ihlou 🙂
 • šitie bez pedálu – ak máte problém pri práci zosúladiť nohy a ruky, tlačidlo Štart/Stop vám môže byť nápomocné. Zvyčajne býva veľmi blízko pätky, čiže sa nemusíte báť, žeby ste ho nestihli stlačiť a prešili si prsty 🙂
 • automatický odstrih hornej a dolnej nite – joooj áno, toto je pomôcka a šetrič času! Občas sa stane, že človek zabudne odstrihnúť nitky po šití a výsledok môže vyzerať neprofesionálne. A nikto predsa nechce, aby z jeho nových šiat trčali nitky kade tade.
 • regulácia rýchlosti šitia – ak ste začiatočník a ešte nie ste zvyknutý na rýchlosť po stlačení pedálu, možnosť pomalého šitia je skvelá vec. Časom sa to však naučíte a rýchlosť si určite budete len pridávať.
 • nastavenie prítlaku pätky – viete, je rozdiel, či idete šiť tenučký hodváb alebo tri vrstvy hrubej džínsoviny. Je dobré mať možnosť si to nastaviť. Ak túto možnosť stroj mať nebude, nezľaknite sa. Stroje z vyššej triedy si to dokážu nastaviť automaticky.
 • druh chapača – existujú dva typy – kyvný (tzv. CB) chapač a rotačný chápač. Chapač je časť stroja, kde je schované cievkové puzdro so spodnou niťou. Nedá sa povedať, ktorý je horší a ktorý je lepší. Kyvný je klasika, ktorá sa nachádza na väčšine strojov. Nevidieť ho a lepšie sa čistí. Rotačný chapač vidno priamo pod ihlou, keďže je uložený horizontálne pod priesvitným krytom. Môžete tak mať pod kontrolou, koľko nite vám na cievke zostáva.
 • voľné rameno – je to možnosť vysunúť kus stroja a mať tak lepší priestor na napr. obšívanie rukávov a drobných vecí.
 • automatické vyšitie gombíkovej dierky – tak toto je niečo! Ak máte záľubu v šití košeľových šiat, toto sa vám naozaj zíde. Iba stlačiť tlačítko a pozerať sa ako stroj sám vyšíva gombíkovú dierku… je to wau! Stroje, ktoré automatické vyšitie nemajú, tiež dokážu dierky vyšiť. V tomto prípade to však musíte manuálne nastaviť vy a dávať pozor na hustotu a presnosť stehu.
 • automatické zapošitie – „zapošitie“ znamená ísť pri ukončovaní šitia dopredu-dozadu, aby sa steh nevypáral. Niektoré stroje to dokážu spraviť automaticky.
 • množstvo stehov – určite nevyberajte stroj podľa počtu programov. Šitie s 200 okrasnými stehmi vám je nanič, ak neviete poriadne šiť rovno. Osobne som okrasné stehy využila iba párkrát v živote.
 • hlučnosť – čím tichší, tým lepší. Nech môžete šiť aj po nociach, keď vám deti spia vo vedľajšej izbe.

Kde taký dobrý stroj kúpiť?

Rozhodne nie v Lidli. Ani v Kauflande. Prosím vás, týmto lacným Singerkám sa oblúkom vyhýbajte a nedovoľte nikomu vo svojom okolí kúpiť takovou blbost! Veď aj auto si idete kúpiť tam, kde predávajú autá. Nakupujte teda stroj u renomovaných distribútoroch a na webových stránkach, kde sa špecializujú iba na tento druh sortimentu.

Ako si mám vybrať z toľkých značiek?

Vyhnite sa značkách, ktoré boli kedysi populárne a ešte stále so svojim názvom nesú zastaraný cveng kvality. Babkina Veritaska, Lucznik, Singerka, či Lada síce boli pred 50 rokmi panie mašiny, dnes už ale nie sú rovnakými strojmi.

Zamerajte sa na značky, ktoré sú neustále vo vývoji, rozširujú svoj sortiment na rôzne druhy šijacích strojov, majú nadnárodnú garanciu, či vývojové pracovisko. Pre mňa sú takými značkami Janome, Texi, Pfaff, či Brother. Rovnako ako pri autách, aj stroje majú jeden model so základnou výbavou a každý ďalší má funkcie vyššej triedy.

Aký stroj mám ja?

Môj stroj sa volá Texi Tronic One Premium, stála ma 500€ a objednávala som ju zo stránky www.sijacie-stroje-patchwork.sk. Je to web, ktorý je zameraný iba na predaj šijacích strojov všetkých druhov a s ich komunikáciou som bola nadmieru spokojná. Keďže ide o priemyselný stroj, ktorý je zabudovaný do stola a váži 70 kíl, bolo potrebné naplánovať logistiku dodania a prepravy.

Aktuálne je, žiaľ, vypredaný, ale mám pocit, že ho nahradil novší model Texi Tronic 1 Neo Premium, ktorý má takmer identické vlastnosti.

Z rady priemyselných strojov, je to úplne základná mašinka, ktorá však šije ako dračica. Aj keď je starostlivosť o ňu o čosi náročnejšia, nemenila by som. Ktokoľvek, kto ju u mňa vyskúša, je s ňou do 5 minút kamarát a pochvaľuje si, ako krásne sa na nej šije. Ešte ani raz ma nesklamala.

Texi Tronic One Premium

Aké stroje by som odporúčala vám?

Pozrela som sa na „zúbky“ celej ponuke šijacích strojov na www.sijacie-stroje-patchwork.sk a vybrala som týchto favoritov:

JANOME 423S  za 302€

TEXI BLACK&WHITE za 307€

Brother Innov-Is A16 za 329€ alebo Brother Innov-Is A50 za 365€

Pfaff Passport 2.0 za 430€

Texi Ballerina za 467€

Tak, stroj mám doma, čo teraz?

Teraz sa už konečne môžete naučiť šiť. Ale poďme pekne po poriadku. Na svoje prvé rande so strojom si vyhraďte voľné poobede alebo teda, čo najviac času. Ak ste si vybrali stroj z mojej odporúčanej stránky, mal by byť pripravený na šitie. Každá mašinka u nich prechádza kompletným predpredajným servisom, čiže po doručení môžete sadnúť a šiť. Vy ste však ešte nespravili „šiciu autoškolu“, čiže poďte na to trpezlivo. Akoby ste si prvýkrát sadli za volant.

Na začiatok si poriadne prečítajte návod. Bod po bode zisťujte, čo váš stroj dokáže, kde sú jednotlivé nastavenia a funkcie a čo znamená každé tlačítko a koliečko. Naučte sa navliekať hornú aj spodnú niť. Ak dostanete stroj navlečený, spravte si FOTKU alebo VIDEO, vďaka ktorej uvidíte, kadiaľ presne má niť prechádzať. Niekoľkokrát to vyskúšajte, aby ste si navliekanie zautomatizovali. Po čase to už budete vedieť aj poslepiačky. 🙂 Rovnako si poobzerajte aj spodnú niť v cievke a naučte sa ju správne vkladať do chapača.

Ak vám obrázkový návod nestačí, skúste názov svojho stroja zadať do Youtube. Možno budete mať šťastie a objavíte tam video unboxingu vášho modelu s vysvetlením, ako ho nastaviť.

Okej, ready, steady, go. Nachystajte si kúsky bavlnených zbytkov, na ktorých budete skúšať, ako sa stroj správa s látkou. Na pevnej tkanej bavlne sa šije najlepšie, preto určite to ako prvé neskúšajte na žiadnych šmykľavých a elastických látkach. Ak nemáte zbytky, použite starú utierku alebo vyradený kus oblečenia.

Začnite s rovným stehom. Šite dovtedy, kým si nebudete istý, že máte stroj pod kontrolou, pociťujete polohy pedálu, viete už trošku zrýchliť a otočiť smer šitia. Ako skvelá pomôcka na cibrenie techniky na novom stroji je ušitie slimáka. Obšívajte látku dookola, vďaka čomu spoznáte reakcie stroja. Ďalej skúšajte ďalšie možnosti stehov a ostatné funkcie stroja.

Akonáhle začnete aktívne šiť, stroj sa začne opotrebovávať. Nezabudnite teda na pravidelnú starostlivosť. Utierajte z neho prach alebo použite vysávač (chapač sa po čase zvykne zaniesť chumáčikmi prachu). Vymieňajte ihlu po každom veľkom projekte (ak budete šiť naozaj aktívne, výmena ihly je potrebná po každých šatách, či veľkej patchworkovej deke). Raz ročne premažte stroj silikónovým olejom (riaďte sa pokynmi v návode).

O svoj stroj sa starajte ako chlap o svoje vysnívané auto. Šetrné zaobchádzanie a pravidelný servis vám zaručí, že s vami vydrží naozaj dlho. A možno ho zdedia aj vaše deti. 🙂 Veľmi vám to prajem a držím palce, aby ste našli ten pravý (šijací stroj)! ♥

Vaša Katka ♥

Komentáre

3 responses on "Ako si vybrať šijací stroj?"

 1. Ahoj Kati, skvele zhrnuté ? Ja mám Berninu Auroru QE, spĺňa všetky moje vysoké nároky a veruže aj tým Tvojim sa veľmi približuje. Je skvelá, ťažká a má tak silný motor, že bez problémov prešije aj plechovku od Coca-Coly ? Odporúčam všetkými desiatimi ?

 2. Ďakujem, už dlhšie som zvažovala kúpu Texi Black And White? teraz keď vidím, že ho odporúčaš aj ty, viem že to bude správna cesta?

Leave a Message