♥ Ako si vytvoriť ,,pomalý“ šatník?

Drahí priatelia!

O slow fashion alebo o pomalej móde sa začína vo svete aj na Slovensku hovoriť čoraz viac a viac. Prichádzame na to, že odrazu máme preplnené skrine nenoseného a nenositeľného oblečenia, že aktuálne módne kolekcie už nesedia takmer nikomu a že by  sme mali radšej vsadiť na kvalitu ako na kvantitu. Cítime v sebe, že niečo nie je v poriadku, ale príde výpredaj v Háemku a sme opäť tam, kde sme boli predtým. Spoločnosť nás v tomto nesmierne ovplyvnila. Každý deň nosíme do práce nový outfit, chválime sa, ako lacno sme nakúpili a doma nám skrine praskajú vo švíkoch. Kedysi som do školy chodila aj 3 dni v tom istom, nové veci som nosila len do kostola a moje oblečenie sa zmestilo na 3 poličky. V priebehu 15-tich rokov sa zmenila nielen dostupnosť tovaru, ale aj naše zmýšľanie a hodnoty. Ako čo najrýchlejšie spomaliť a pritom mať funkčný a pekný šatník?

Ako prvé je dobré si nahlas a bez servítky povedať – všetko sú to len sprosté handry. Nezabezpečia mi zdravie, lásku, radosť, šťastie, chvíle s rodinou a všetky ostatné dôležité veci, ktoré tvoria zmysel môjho života. Svet sa nezrúti, keď nebudeš oblečená ako z katalógu. Nič sa nestane, keď si dnes oblečieš blúzku starú štyri roky. A určite prežiješ, keď nebudeš mať nové Airmaxy. Či tie už vyšli z módy? Veď ja už ani neviem, aké sú vlastne módne trendy. Čo som to za blogerku.

Objavujte nenosené vo svojom šatníku. Určite niekde v útrobách vašej skrine leží vec, na ktorú ste zabudli, či nikdy ste ju nemali na sebe. Ak vám je dobrá, začnite ju nosiť! Ak nie, poriadne si vytrieďte šatník. Veci, ktoré ste nemali na sebe viac ako 2 roky, tam nemajú čo robiť. Predajte, darujte, vymeňte, prešite, čokoľvek, len ju neuložte naspäť so slovami, veď to si raz ešte oblečiem. Neoblečiete. Verte mi.

Spoznávajte materiály a spracovanie. Mnoho ľudí sa mi sťažuje, že nevie rozoznať, čo je kvalitné a čo nie. Nemusíte to ovládať terminologicky ako vyučené krajčírky, stačí len počúvať svoje telo a myšlienky. Ak sa v niečom cítite dobre a najradšej by ste to nosili celé dni, s najväčšou pravdepodobnosťou máte na sebe vec, ktorá spĺňa vašu kvalitu. Otvorte si skriňu a ohmatajte všetko oblečenie, čo vám sedí a ktoré máte radi. Prevráťte ho na ruby a spoznávajte jeho švy a ukončenia. Všímajte si, či bolo potrebné na jeho ušitie strih a aký. Či je látka krčivá-nekrčivá, elastická-pevná, drsná, či jemná. Čítajte zloženie materiálu a porovnávajte kvalitu. Myslím, že po takomto spoznávaní začnete byť oveľa náročnejší na svoje oblečenie ako doteraz.

Nakupujte to, čo naozaj potrebujete. Ja viem, je veľmi ťažké povedať tým krásnym šatám v obchode, že ich nepotrebujete a vrátiť ich naspäť na vešiak. Ale vážne, potrebujete ich, keď doma vám visí ďalších 20? A vôbec, ako dlho sa viete tešiť z nových vecí? Ako malá som sa vedela tešiť aj mesiac. Keď som si však už začala zarábať a nakupovať bezhlavo, moja radosť bola maximálne deň, dva. Jednoducho som to začala brať ako samozrejmosť a uvedomenie si hodnoty vecí zostalo zabudnuté. Veľmi dobrým pomocníkom pri nakupovaní sa mi stalo pravidlo ,,tridsať“. Ak viete, že si to oblečiete viac ako 30 krát, môžete si to kúpiť.

Ale pozor! Premýšľajte, či vám to ladí k šatníku! Napríklad v mojom šatníku prevažujú farby ako čierna, biela, pudrová, ružová, červená, bordová a občas aj modrá. Nekúpim si teda tmavo zelenú sukňu, keď viem, že sa k mojim ružovým blúzkam asi hodiť nebude. Alebo nekúpim si vybíjaný opasok, len preto, že je teraz IN, keď môj štýl je zďaleka iný. Zvyknem si pomôcť ešte tak, že ak napočítam minimálne 5 vecí, s ktorými dokážem novú vec skombinovať, bude to premyslená kúpa a novú vec určite využijem.

Snažte sa vyhýbať módnym reťazcom a internetovému nákupu. Mne sa to darí už pol roka! A vôbec nemám pocit, žeby som bola o niečo ukrátená. Ak viem, že potrebujem doplniť šatník (napríklad teraz som zistila, že nemám žiadny teplý sveter), idem do secondhandu s vierou, že snáď mi niečo padne do oka. Ak nepadne, nevadí, do zimy snáď nejaký nájdem. Z internetu nenakupujem vôbec a pre istotu som spravila všetky opatrenia. Nainštalovala som si AD Block (program, ktorý nezobrazuje reklamy), odhlásila som sa zo všetkých členstiev v kamenných fast fashion obchodoch, ktoré mi chodili na mail a rovnako som zrušila všetky like-y z facebookových a instagramových stránok. Teraz oveľa radšej sledujem tvorbu slovenských módnych dizajnérov a šetrím čas, ktorý som trávila skrolovaním aliexpressu a sezónnych zliav.

Určite sa to všetko neudeje zo dňa na deň. Mne všetko to uvedomenie trvalo približne 3 mesiace a stále mám niekedy pocit, že bojujem sama so sebou. Ak sa však posnažíte vyskúšať aspoň jednú vec z tohoto zoznamu, už ste spravili prvý krok vpred a myslím, že tak ľahko necúvnete. Držím vám palce!

A teraz k dnešnému outfitu. Biele body, ktoré mám na sebe, bolo obeťou nepremysleného internetového nákupu a po dvoch rokoch som ho nedotknuté objavila v skrini. Mala som ho na sebe raz. Nesedelo mi, pripadalo mi veľmi slávnostné a nepraktické. Keď už bolo ma kôpke vylúčenia, uvidela som na instagrame poľskú blogerku, ktorá mala na sebe rovnaký biely top, ale na obe ramená. Nad hlavou mi blikla žiarovka a body som ihneď presunula. Vypárala som volán, odstrihla plece, našila volán späť. Aké jednoduché! Body som si zavesila na štender do novej dielničky a teším sa z neho oveľa viac ako keď som si ich kúpila. Čo poviete na takú rýchlu premenu?

A aby som nezabudla, nohavice sú zo secondhandu a aktuálne sú mojím najobľúbenejším kúskom. Konečne žiadne obtiahnuté džínsy, len voľné zvony, v ktorých vydržím byť aj celý deň. A kabelka? Môj obľúbenec číslo 2. Háčkovala som si ju ešte v Mníchove a kdesi som si zapisovala aj návod. Sľubujem, že ho nájdem…

Za krásne jesenné fotky ďakujem Maťke Cimmermanovej

Majte krásny deň!

♥ Katka ♥

Komentáre

0 responses on "♥ Ako si vytvoriť ,,pomalý" šatník?"

Leave a Message