♥ Čo mi móda berie, čo mi móda dáva… & biely top

Drahí priatelia!

Celý môj život sa točí okolo módy. A určite aj váš, nech už akokoľvek. Každý deň sa musíme obliecť a prezentovať svoje ja v čomsi, podľa čoho sme posudzovaní. Možno to absolútne neriešite a obliekate si to, čo prvé nájdete na kôpke. Možno skúšate a hľadáte ten správny outfit aj niekoľko desiatok minút, len aby ste vyšli na ulicu tip top, od hlavy po päty ako z najnovšieho čísla módneho magazínu. A možno vás módne trendy absolútne nezaujímajú, ale idete si svoj vlastný štýl, podľa ktorého vás každý pozná. O to sa snažím aj ja. Ale nie vždy to tak bolo.

Moja maminka tvrdí, že oblečenie som si na seba vyberala od deviatich mesiacov. Neviem presne ako to prebiehalo, ale spomínam si, že som mala v detstve svoje prísne zásady. Neznášala som gombíky a čokoľvek, čo ich malo, som si na seba nedala ani za svet. Rodičia to dobre vedeli a aj tak sa vždy doma objavilo niečo gombíkové, čo som si mala obliecť v nedeľu do kostola. Dokonca raz si jedny kvietkované šaty (s gombíkmi) v procese presviedčania obliekol aj môj starší brat. Doteraz ho mám pred očami. 🙂 Naháňala ma po byte celá rodina, ale ja som nepopustila.

Mať svoje zásady, je celkom fajn. Pochopila som to až po mojom roku bez fast fashion. Rýchla móda zabíjala môj štýl odkedy som začala riešiť čo na seba. Chcela som sa obliekať podľa najnovších trendov, len aby som zapadla do partie krások na škole. Nepomohlo to a ,,hlavná roztlieskavačka“ zo mňa nikdy nebola. Prechádzala som si rôznymi obdobiami ,,štýlu“ – od ružovej princezničky, cez rockerku s pankáčom na hlave až po pani sekretárku v úzkej sukničke. Ani raz som sa necítila byť sama sebou, pretože vždy som sa snažila kopírovať čosi, čo práve frčalo. Všetky tie obchody plné výpredajového a nekvalitného oblečenia mi stále len diktovali, čo si mám kúpiť. A samozrejme, čo mám nosiť.

Koľko krát ste sa vrátili ku skrini s tým, že takto predsa ísť von nemôžete!? A nebolo to kvôli tomu, žeby to bolo vyzývavé. Jednoducho ste sa len báli, čo by na váš štýl povedali ostatní. Spomalenie v móde ma naučilo lepšie kombinovať svoje kúsky v šatníku. Už nemám strach obliecť si niečo, čo podčiarkuje La Floritu vo mne. Obliekam si kombinácie, ktoré by som si predtým na seba nikdy neobliekla a cítim sa v nich skvelo. Narúšam v sebe akési pravidlá, ktoré mi kedysi niekto vsugeroval a kvôli ktorým som nemohla byť sama sebou.

Okrem toho, mať v sebe pravidlo etickosti a udržateľnosti, tiež nie je na škodu. Nechcem, aby kvôli môjmu oblečeniu niekto trpel, preto sa snažím využívať iné cesty k tomu, ako sa obliecť. Nechcem byť zákazníkom fast fashion a nechcem ani naletieť jej reklame. Nedávno som si po jednom rozhovore uvedomila, ako veľmi nás oblečenie ovláda. Kamarátka mi rozprávala, ako veľmi cíti nutkanie nakupovať a často v zápale kúpi aj to, čo nepotrebuje, či nechce. Poznám ten pocit. Ja som ale prijala skutočnosť, že to nie ja si svoje šaty vyberám, ale oni si vyberajú mňa. Asi aj vy máte najradšej tie kúsky, ktoré majú svoj príbeh. Tie, ktoré z akéhosi dôvodu pristáli vo vašej skrini a stali sa vašim milovaným kúskom.

Takže, čo mi rýchla móda vzala? Čas, peniaze, štýl. Naopak, tá pomalá mi stratený štýl vrátila, peniaze ušetrila a čas investovala do sebarozvoja. Nebojte sa kráčať proti prúdu. Hľadajte svoj štýl a nenechávajte sa ovplyvňovať perličkovými sponkami. Po lete vyjdu z módy.

♥♥♥

Á, konečne tu máme ďalšie ,,pred a po“ a zo sukne sa stal volánikový top. Ako ja len tie volány milujem! Nehovoriac o madeire, z ktorej bola suknička ušitá. Sukňu som zohnala v Eurovke – secondhande, kde nájdete všetko za euro. Poďme na to!

POSTUP

Okrem základného vybavenia sa nám zíde aj gumička v šírke 1 cm a veľa trpezlivosti pri páraní volánu.

Odstrihneme pás a madeiru vyžehlíme.

Zmeraním pazušky vystrihneme na oboch stranách prieramky. Môžete si pomôcť nejakým podobným topom z vášho šatníka.

Začistíme si kraje.

Medzi prieramkami vytvoríme tunel…

…široký minimálne 1 cm, aby sme doň zmestili zicherku s gumkou.

Vypárame spodný volán.

Vyznačíme si stredy na tope aj voláne.

Našpendlíme a zošijeme.

Po zašití a vložení gumičky som však zistila, že gumku nedokážem natiahnuť tak, aby som ju zašila cikcakovým stehom do rukávov. Pracovala som teda s tým, čo zostalo a z pásu som si vytvorila dva tunely na gumičku do rukávov.

Našila som ich na kraj volánu.

Odmeriame si gumičky na sebe. Nesmú rezať, ani byť  voľné. Odstrihneme si takú dĺžku, aby bolo nosenie príjemné.

Prevlečieme.

Volánik sa krásne nazberkal. Niečo mi tam však chýbalo a tak som sa rozhodla vložiť gumičku aj do pásu. Založením rúk vbok som si vyznačila môj pás.

Na tunel som použila šikmý prúžok, ktorý som všila presne do vyznačeného pásu. Vložila som doň gumičku a…

…hotovo!

♥♥♥

Za fotočky ďakujem Martinke Cimermanovej! Teda už Levásovskej 😉

My slow outfit

♥ Top, nohavice – moje upcyklované ♥ Lodičky, kabelka, šatka – obľúbenosti z mojej skrine ♥ Porcelánové náušnice – značka Loris ♥ Náramok – od Aničky ♥

 

 

 

Komentáre

0 responses on "♥ Čo mi móda berie, čo mi móda dáva... & biely top"

Leave a Message