Čo všetko potrebuješ, keď chceš začať šiť? & Základná šicia výbava

Drahé tvorilky!

Rozhodli ste sa pustiť do šitia, ale neviete aké príslušenstvo potrebujete? Aké vybrať nožnice, ihly, špendlíky a nite? Kriedu, či fixku? Krajčírske alebo klasické pravítka? A čo meter? Na všetky otázky vám s radosťou odpoviem v tomto článku. ?

Keď som začínala šiť ja, bola som asi rovnako stratená, ako Monika, ktorá mi prednedávnom písala a inšpirovala ma k tomuto zoznamu. Pár vecičiek som mala po mamine, ale tie už mali svoje roky. Postupne som si svoju šiciu výbavu dokupovala a takmer pri každej, PRI KAŽDEJ veci som sa popálila. Buď som kúpila vec lacnú a nekvalitnú alebo som ju nakoniec nevyužívala a zapadala prachom. Dnes som už oveľa múdrejšia, preto sa veľmi rada s vami podelím o moje skúsenosti.

Do základnej šicej výbavy vám treba naozaj len pár vecí – za to KVALITNÝCH. Už niekoľkokrát som sa presvedčila o tom, že v galantérnej ponuke cena odráža kvalitu, čiže čím drahšie – tým lepšie. Každý produkt vyberajte len v špecializovaných predajniach, teda v galantériách, či na galantérkových eshopoch. Nech vám ani nenapadne kupovať príslušenstvo v Lidli, Kauflande, či nebodaj v Tedi ?‍♀️. Radšej si teda postupne dokupujte kvalitnú výbavu, aby ste neskôr nemuseli všetky lacné nepodarky opäť nahradiť.

NOŽNICE

Kvalitné krajčírske nožnice sú základ základov! Pomocník, ktorý odstrihne aj 4 vrstvy džínsoviny, nešmykne sa po látke a nezastrihne mimo, ľahučko sa otvára a nemáte z neho zárez na palci ešte deň po tom, je na nezaplatenie! Ja aktuálne používam tieto od značky Prym, ktoré sú mi zatiaľ úplne postačujúce. Píšem postačujúce, pretože viem, že existujú ešte aj lepšie „bomby“, ale zatiaľ ich nahradiť nepotrebujem. Cena dobrých nožníc sa pohybuje okolo 20€ a viac. Nezabudnite, s krajčírskymi nožnicami sa strihajú iba látky, nič iné.

Pri šití rada využívam aj malé nožničky na odstrihovanie nitiek a drobné úpravy. Mám ich vždy položené vedľa stroja, aby som ich mala po ruke. Nie je to „must have“, ale zíde sa. Pokojne ich zo začiatku môžete nahradiť manikúrkami.

ŠPENDLÍKY

Jooj, o špendlíkoch by som vedela písať slohy, koľko nervov mi vzali a látok pokazili. Paradoxne, nie je špendlík ako špendlík. Tu na 100% platí – čím drahšie, tým lepšie! Pozrite sa na rozdiel medzi týmito dvomi.

Naľavo je špendlík zo škatuľky za 80 centov. Je hrubý, drsný, hrdzavie a má tupý hrot. Takýto špendlík ledva, ledva zapichnete do látky a ak vôbec, dávajte si veľkého bacha, aby ste si ju nepoškodili. Navyše má plastovú hlavičku, ktorá sa ľahko môže v kontakte so žehličkou roztopiť a prilepiť na látku. Takéto špendlíky NEKUPUJTE!

Kúpte si tie napravo, v škatuľke za 3,50€. Sú tenučké a super ostré (áno, jau, riadne pichajú, ale to si zvyknete). Ľahko všetko prepichnú a nepoškodia látku. Majú keramickú hlavičku, vďaka čomu môžete cez ne žehliť jedna radosť! Och, áno, takéto špendlíky mať, je úplne žúžo. Na začiatok vám úplne stačí jedna krabička, kde je niekoľko desiatok kusov. Keď postrácate, kúpte ďalšiu. ?

ŠTIPCE

Alternatíva ku špendlíkom sú práve tieto štipce. Nie je to žiadny must have, ale ukazujem vám ich, aby ste vedeli, že aj takéto niečo existuje. Využívam ich najmä na zaistenie hrubších vrstiev, ktoré by sa pod špendlíkmi vlnili. Ja som ich kupovala pred 5 rokmi ešte na Aliexprese, dnes sa už dajú kúpiť aj v galantériách.

IHELNIČKA

Tú kupovať nemusíte, tú si ľahko vyrobíte. Tie moje sú z plechovky Rio mare a krabičky z krému. Potrebujete už len kúsok látky a výplň. Na tú ja používam všetky kúsočky nitiek a malých odrezkov, ktoré mi zo šitia zostávajú. Návod nájdete na mojom Instagrame.

KRIEDA ALEBO MIZNÚCA FIXKA?

Ja som určite tím krieda, ale sú chvíle, kedy mi je nápomocná aj miznúca fixka. Snažím sa však držať rady mojej skvelej kamarátky krajčírky: ,,Kresli na látku vždy tak, akoby si šila svadobné šaty“. Tak kreslím, najčastejšie bielou, ale občas na svetlé látky využijem aj ružovú alebo modrú.

Miznúcu fixku používam skôr pri vyšívaní, ale je to veľká beťárka. Niekedy zmizne do 5 minút, inokedy jej to trvá aj 24 hodín. Dokonca, raz mi zmizla do niekoľkých sekúnd! Niečo som si na látku zaznačila, odišla zobrať niečo potrebné a keď som sa vrátila, po nakreslenej fixke ani chýru, ani slychu. Normálne som si pripadala ako cvok, či som to vôbec spravila ?. Treba si aj dávať pozor, z akého materiálu je látka. Z prírodných mizne spoľahlivo, ale keď ju použijete na taký polyester, môže tam zostať naveky. Preto, krieda je istota.

PÁRACÍ NOŽÍK

Dúfam, že vám je páračik sympatický, lebo určite sa stane vašim verným kamošom. Nechcem vás zastrašovať, ono je to úplne normálne. ? Čím viac budete kaziť a párať, tým viac na naučíte. Lebo, ako sa hovorí, kto nepára, nešije. Odporúčam kúpiť aspoň dva tri kusy, lebo tie moje sa strašne radi schovávajú a neustále ich hľadám.

Alternatívou k páračiku sú aj malé štikacie nožničky. Poznám tvorilky, ktoré na nich nedajú dopustiť a párajú iba s nimi. Ja som si však na páračik tak zvykla, že so štikačkami som úplne ľavá. ?

METER

Nie je meter, ako meter. To je, čo? ? Si možno hovoríte, čo na takom metri môže byť zlé? Ja som raz pri jednom šití skoro zošedivela. Stále mi nevychádzali miery, nič mi nesedelo a celú nešťastnú mi napadlo skontrolovať meter. HA! Z konca metra mi chýbalo 0,5 centimetra, pretože kovový pliešok na konci bol nasadený úúúplne zle. A keď sa na každej strane míňate o pol centimetra, znamená to, že v celom obvode ste mimo o celé 2 cm! V rozhorčení som ho šmarila do koša, čo mi je teraz aj trošku ľúto. Ale našla som ďalší, kde zase chýbajú 2 milimetre (červený meter). Správne ukončenie musí vyzerať ako na žltom metri, preto rada pre vás: kontrolujte konce metra už pri kúpe v galantérii.

NITE

Nekvalitná niť môže zdrhnúť, ba aj pokaziť stroj. Najviac sa mi preto osvedčili nite z galantérii od značiek Amann, Gutermann alebo Ribbon. Na tieto sa môžem spoľahnúť. Kupujem skôr väčšie špulky, ktoré dlhšie vydržia a cena je ekonomickejšia. Ak neviete, aké farby vybrať, začnite klasikou biela – čierna. Ak sa časom budete púšťať do farebnejších projektov, zoberte na výlet do galantérky aj kúsok látky a vyberajte presný odtieň podľa nej. Časom sa vám nazbiera toľko nití, že budete len vymieňať krabice za väčšie.

IHLY

Ku každému šijaciemu stroju dostanete balíček ihiel, ale mať v zásobe ďalšie, je na nezaplatenie. Nikdy neviete, kedy sa ihla zlomí a bude treba ju vymeniť. Tiež nezabudnite ihlu pravidelne meniť, najmä ak budete šiť veľa a často. Pri hobby šití ju odporúčam striedať každý štvrť rok, pri aktívnom šití po každom veľkom ušitom projekte.

PRAVÍTKO

Na fotke síce vidíte všakovaké zaoblené pravítka a uhlomery, ale nedajte sa oklamať. Ja ich takmer vôbec nevyužívam. Kým si sami nechystáte rysovať strihy, vôbec takéto veci nepotrebujete. Ja doteraz najčastejšie používam rovné 50 centimetrové pravítko a klasické pravítko s ryskou, ktoré mám ešte zo základnej školy. ?

CIEVKY

Cievka je návin spodnej nite, ktorú vkladáte do stroja. K mašine dostanete cca 5 kusov a dokúpenie ďalších je úplne na vás. Počet bude závisieť najmä od toho, ako často budete striedať farby nití. Na začiatok si pokojne dokúpte ešte 10 kusov. Do každého stroja však ide iná veľkosť cievky, preto si dávajte pozor, aby ste kúpili tie správne. Na výlet do galantérky si teda hoďte do vrecka jednu na porovnanie. Ja mám aktuálne 25 cievok a skladujem ich v takejto šikovnej krabičke od Texi. ?

NÁDOBKA NA ODKLADANIE ODSTRIHNUTÝCH NITIEK

Nízkonákladová a šikovná pomôcka, ktorá vám zaručí, že chuchvalce nitiek nebudete mať v posteli, či na papučiach. Ja som zvykla naozaj každý kúsok nitky a odstrihnutej látky vložiť do tohto pohárika, aby sa mi to nepovaľovalo kade tade po byte. Môže to byť akákoľvek nádobka, či škatuľka, ktorej obsah môžete neskôr využiť práve na naplnenie ihelničky. ?

PODLOŽKA NA REZANIE A KRUHOVÝ REZAČ

Práve toto boli vecičky, ktoré som strašne chcela, ale nakoniec ich až tak veľmi nevyužívam. Záleží to však od toho, čo sa chystáte šiť vy. Ja podložku s rezačom využívam najmä pri patchworku, vystrihovaní malých dielov a výrobe vlastných šikmých prúžkov. Neviem si predstaviť na nej vystrihovať strihy, na to stačia spomínané, poriadne nožnice. Keď sa však chystáte vyrábať hračky, či patchworkové vankúše, je to skvelá investícia.

ORGANIZÁCIA ĎAĽŠIEHO PRÍSLUŠENSTVA

Aj vy vždy slintáte, keď vidíte na Pintereste všetky tie krásne zariadené ateliéry, kde je každá škatuľka rovnaká? Aj ja rada snívam po dokonalej krajčírskej miestnosti, zatiaľ si však musím (a rada chcem) vystačiť s tým, čo mám. Dózy z dezertov, škatule z topánok, či krabičky z darčekov sú veľmi vďačné na skladovanie šicieho príslušenstva. Odkladám do nich stuhy, zipsy, čipky, šikmé prúžky, bavlnky a gumky a často sa pritom hrám starý známy Tetris. ?

Na záver už len jedným dychom dodávam, že opäť aj tento môj výber základnej výbavy je pre každého individuálny. Možno vám sa osvedčí úplne niečo iné a bude sa vám spokojne pracovať s tým, s čím ja som spokojná nebola. Skúšajte, testujte, experimentujte, to je tá najlepšia cesta ako si nájsť svoje overené príslušenstvo.

Snáď som spomenula všetko. Ak som však predsa na niečo zabudla, alebo poznáte ešte lepšie verzie pomôcok, určite mi dajte vedieť! Verím, že vám tento článok pomohol a našli ste v ňom to, čo ste hľadali. Majte sa krásne! ?

Vaša Katka ♥

Komentáre

1 responses on "Čo všetko potrebuješ, keď chceš začať šiť? & Základná šicia výbava"

  1. Ahoj, Kati ? Ja len doplním Tvoj skvelý článok o jednu „drobnosť“. Cievky u značkových strojov často nepasujú, pokiaľ nie sú rovnakej značky. Resp.pasujú len zdanlivo a človek potom pol roka pátra, prečo mu stroj nedobre šije.. Môj príbeh ? (mám Berninku)

Leave a Message