♥ Kde končí naše oblečenie? & Bez rukávov

Drahí priatelia!

Fashion Revolution WEEK je za nami a musím povedať, že to boli pre mňa tie najnáučnejšie dni v tomto roku. Absolvovala som 3 prednášky a z každej z nich som odchádzala o kúsok iná. Zistila som, že aj keď sa zaujímam o túto tému už skoro pol roka, stále viem toho veľmi málo a musím sa dovzdelávať. Inak okrem toho už 7 dní dodržujem svoju ,,challenge“ a musím povedať, že sama som prekvapená, ako som sa s tým stotožnila. Včera sa ma kamarátka Lenka opýtala, ako to zvládam a pri odpovedi som doslova habkala. Veď ja som s tým úplne v pohode! Ani som si neuvedomila, že by mi to malo nejako obmedziť život. Je to len o tom, ako si to nastavíme v hlave..

Počas celého týždňa som sa dozvedela niekoľko informácii, o ktoré by som sa chcela s vami podeliť. Prvá vec veľmi dôležitá, pretože málokto vieme, čo sa deje s vecami, ktoré sa hodia do kontajnerov na oblečenie. Totižto, až 95% vyhodeného oblečenia je možné zrecyklovať alebo upcyklovať. Podľa mojich zdrojov, sa všetko oblečenie z takýchto kontajnerov triedi a delí. Jedna časť ide do secondhandov, druhá časť na charitu, tretia časť sa vyváža, pretože nemáme prostriedky na jej využitie a štvrtá časť (10%) recykluje firma SK-TEX. Je to jediná firma na Slovensku, ktorá dokáže recyklovať textilný odpad a vyrába z nej rôzne izolácie a netkané textílie. Dokonca si po novom môžete jej produktmi zatepliť dom, či odhlučniť miestnosť! No nie je to úžasné? Takáto rovnováha sa mi veľmi páči a určite si ja svoj vysnívaný domček ,,oblečiem“ do ich výrobkov. Z tohoto vyplýva, že všetko oblečenie, nositeľné či nenositeľné, by sme mali hádzať do kontajnerov na to určených a nie do komunálneho odpadu.

Druhá informácia mnou veľmi zatriasla. Keď sa zamyslíme, nikdy sme nevkročili do poloprázdnej Zary, či vypredaného Háemka. Kde to oblečenie končí? Podľa aktuálnych informácii z Fashion Revolution, sa skladuje nepredané oblečenie (považované za odpad) v hodnote 4,3 biliónov dolárov. Biliónov! 4 300 000 000 000! Je to oblečenie, ktoré obišlo zákazníka, chvíľu si viselo v obchode, ale nepredalo sa. Mne, obyčajnej holke z Tovarník to príde nepredstaviteľne veľa. Lenže čo s tým? Továrne v Bangladéši stále vyrábajú nové oblečenie a rovnováha medzi ekonomikou, ekológiou a etikou stále ani zďaleka nie je vyrovnaná.

Inak, viete čo je to transparentnosť? Mne to slovo stále vŕtalo v hlave, pretože som si nevedela predstaviť, čo to v tom módnom priemysle znamená. Dnes už to viem a s ním vám predstavím aj tie aktuálne najtransparentnejšie značky sveta. Transparentnosť znamená, že firma netají, v akých podmienkach sa textil vyrába a z čoho, v akých podmienkach pracujú jej zamestnanci a ako sú platení. Medzi TOP 10 patrí: Adidas, Reebok, Puma, H&M, Esprit, Banana Republic, Gap, Old Navy, C&A, Marks & Spencer. Tieto firmy dosiahli však len 50-percentné ohodnotenie zo sto, nikto sa nedostal vyššie. Veľmi sa teším, že práve značky, ktoré môžu za aktuálny problém sa snažia zlepšiť svoje podmienky. Inak, viete kde skončil taký Dior? Na konci. A sama seba sa pýtam, prečo.

Dosť bolo životných problémov, ide sa šiť! Toto volánové čudo už raz na blogu bolo. Moje márnotratné ja si ho objednalo minulý rok a vyvalilo zaň okolo 20€. Od fotenia však ležalo v skrini, pretože bolo k ničomu. Bolo veľmi zle ušité, rukávy ma ťahali a a vždy bolo vonku na neho buď príliš teplo, alebo príliš zima. Preto som si ho trošku upravila! Jednoduchá zmena a hneď som sa v ňom cítila lepšie! Stačila mi na to len látka z rukávov, ktoré mi na blúzke naozaj len zavadzali. Tu je postup! A za postupom nájdete fotografie z nášho parku!

Za fotky a trpezlivosť ďakujem Peťkovi ♥

Majte krásne dni!

POSTUP: 

Rukávy odstrihneme tak, že si necháme cca 3 centimetre na zapošitie. Ak nechceme zapošívať, stačí ich odstrihnúť aj vrúbkovanými nožnicami, aby sa ďalej nepárali.

Zapošijeme tak, že najprv založíme látku jeden krát a v takej istej veľkosti druhý krát. Lepšie je, keď si to rovno zašpendlíme, aby sme nemuseli pod strojom látku krútiť.

Tým, že jeden rukáv začínal od pleca, nebol rovnako dlhý. Tento oblúk odstrihneme.

Konce rukávov vypárame, čím dostaneme o 3 centimetre viac látky. Vyžehlíme.

Vyžehlíme celý rukáv. Žehlenie je pri šití veľmi dôležité, lebo len rovnú látku dokážeme naozaj rovno odstrihnúť. Prestrihneme nezašitý kraj.

Na takmer každom oblečení sa obšíva tzv. overlookom. To je taký šev, ktorý látku zošije dokopy a zároveň ju obnitkuje, aby sa nepárala. Ja som vypárala prvý, obyčajný steh, vyžehlila a podľa neho odstrihla pás látky s overlookom. Ten by som totižto párala až doteraz.

Vznikli mi tak 4 pásy látky. Nevadilo mi, že na jednom konci sú širšie a na druhom užšie. Nechcela som vytvárať zbytočný odpad, preto som z nich nevystrihovala rovnomerné obdĺžniky.

Keď ich pozošívame dokopy, vznikne nám takýto dlhý pás. Zošila som ich tak, že na koncoch bola látka rozšírená.

Látku vonkajšou stranou preložíme napoly a zošijeme takmer po celom obvode.

V strede si necháme 5 centimetrovú dierku, cez ktorú látku prevrátime.

Látku vyžehlíme, aby sme z nej mali pekne rovný opasok a dieru na previekanie zašijeme. HOTOVO!

A takto nejako vyzerá moja tvorivá chvíľka! Pohodlné Star Wars tričko, strapaté vlasy a neporiadok okolo seba!

Nuž a toľkoto odpadu som musela obetovať, aby mi top nestál v skrini. Ale nebojte sa! Už viem, čo budem z neho vyrábať!

A ako nosiť takýto top? Totižto, pri nákupoch často zabúdame na jednu dôležitú otázku: Budeme to mať s čím kombinovať? Modrá farba sa v mojom šatníku vyskytuje veľmi málo, preto som to skombinovala s bledo ružovou. Chvalabohu tej mám dosť 🙂

♥ Rozhodla som sa, že na koniec budem písať iba značky tých vecí, ktoré budú fér voči môjmu presvedčeniu. Žiaľ, aj ja budem musieť ešte dlho nosiť fast fashion oblečenie, lebo ho mám plnú skriňu. Verím však, že o pár rokov sa to zmení. Za zmienku stoja iba balerínky na opätku, ktoré sú od Baťu. Baťa je značka, ktorá začínala v Československu, ale kde vyrábajú topánky teraz, mi ich webová stránky neprezradila. ♥

 

 

Komentáre

1 responses on "♥ Kde končí naše oblečenie? & Bez rukávov"

  1. Krasny clanok… ! Inak, Bata vyraba a dovaza aj z Ciny, pokial viem… Daju sa tam najst aj kvalitne kusky ale parkrat som sa nevelmi pekne popalila. Teda je to uz par rokov dozadu, tak mozno sa odvtedy cosi zmenilo uz…

Leave a Message