♥ Kto ušil moje rúško? (+ jednoduchý návod)

Drahí priatelia!

Je až neuveriteľné, ako sa za tých pár týždňov stalo rúško na tvári  našou absolútnou súčasťou. Pri odchode z bytu, si aj okrem kľúčov, mobilu a peňaženky kontrolujeme, či nás gumičky (a či šnúrky) netlačia za ušami. Ušili ste si rúško sami? Alebo ste mali v okolí šikovnú tvorilku, krajčírku, dizajnérku, ktorá sa o to postarala za vás? 

V médiach nás chválili, ako sme promptne vzali túto situáciu do vlastných rúk. Uvedomme si ale, komu za to vďačíme. Slovensko bolo kedysi krajinou, kde sa veľa, veľa šilo! Či už v odevných závodoch alebo doma. Táto zručnosť nám koluje v krvi odjakživa. Celú rúškovú situáciu zachránili všetky tie šikovné ženy a muži, ktorí denne zohýnajú svoj chrbát nad šijacím strojom! Tí, na ktorých sa v čase pred koronou ľahko zabúdalo…

Ponaučenie pre nás, že vedieť remeslo je nad zlato. Nikdy nevieme, kedy ho budeme potrebovať a je viac ako dôležité odovzdávať ho ďalším generáciám. Tentokrát sme s ním predsa dokázali zachrániť nejeden život.

Ďakujem každému, kto sa zhostil ihly a nite a ušil rúška pre seba, svoju rodinu, svojmu okoliu. Každému, kto ich ušil aj pre nemocnice, sanatória, azylové domy, či domovy dôchodcov. Spočiatku som mala rovnaké odhodlanie, ale doma žiaden vhodný materiál, z ktorého by som ušila stovky kusov. Mrzelo ma, že sa nemôžem zapojiť do výzvy Kto pomôže Slovensku. Rozhodla som sa preto poskytnúť jednoduchý návod ako si rúško ušiť doma, hoci aj v rukách bez šijacieho stroja. A viete čo? Kým ja som sa vyťahovala zo skrine posledné látkové zbytky, z ktorých by ešte nejaké rúško pre mojich blízkych vystačilo, vy ste šili spolu so mnou. Na Instagrame si návod pozrelo vyše 7 tisíc ľudí a na Facebooku bol vyše 140-krát zdieľaný. Každý deň ste mi posielali desiatky fotiek, ako šijete rúška. Myslím ,že spoločne sme ich dokázali ušiť tisíce! ĎAKUJEM VÁM!

Zajtra nám začína Fashion Revolution Week (20.-26.apríl 2020) – týždeň módnej revolúcie, celosvetového hnutia, ktoré sa zaujíma o globálne problémy v módnom priemysle. Tentokrát sa ale okrem slávnej otázky Kto vyrobil moje oblečenie? (Who made my clothes?), budeme hlavne pýtať: Kto vyrobil moje rúško? 

My, slovenský Fashion Revolution tím hľadáme vás – hrdinov, ktorí ste zobrali situáciu do vlastných rúk a šili rúška! Aj keď len jedno, päť, desať! Z ponožky, z utierky, z návliečky na vankúš! Hocikoľko, z čohokoľvek, akokoľvek!

Odfoťte sa s plagátikom Fashion Revolution Slovensko (na stiahnutie TU), s rúškom alebo bez, zverejnite ho na sociálnych sieťach a označte #sijemeruska. Ak sa na to cítite, pripojte v krátkosti svoj príbeh, ako a prečo ste šili, kto všetko nosí rúška, ktoré ste vyrobili. Ak to bola vaša pani krajčírka, zapojte aj ju. Zdieľajme naše príbehy, ukážme vďaku tým, ktorí nám tak veľmi pomohli a stále pomáhajú.

Zároveň Vám pripájam jeden krásny článok – príbeh módnej dizajnérky Vivien Mihalish, ktorá premenila svoj ateliér na malý Bangladéš.

A samozrejme, aj návod, keby potrebuje ešte došiť nejaké tie rúška 🙂

Majte krásne dni!

♥ Katka ♥

Komentáre

0 responses on "♥ Kto ušil moje rúško? (+ jednoduchý návod)"

Leave a Message