♥ Na kávičke s Dostrimkou

Drahí priatelia!

Niečo je vám na týchto fotkách povedomé však? Nuž, presne tak! Tie výšivky boli kedysi na mojej bielej košeli. Stihla som si ju obliecť jeden jediný raz a 28-dňová robota bola v kýbli. Podarilo sa mi na ňu odtlačiť nezaschnutý červený lak z nechtov a odtlačky nechceli ísť dolu. Snažila som sa ich vyčistiť všetkými možnými spôsobmi až mi z toho zostala veľká žlto-ružová machuľa. Čo vám poviem, 2 roky si povisela v skrini, kým neprišla… Dostrimka!

Dostrimku určite všetky poznáte. Jej batôžky a tašky, s ikonickým srdiečkom, výšivkou, či gombíkom, bežne vidno v uliciach našich miest. Mne sa dokonca v jeden deň podarilo vidieť aj tri! Za svojou značkou stojí Mirka Zajacová (čoskoro Srnková), bodkovano-prúžková šikuľka z Kysuckého Nového Mesta. Dostrimka (ako Mirku volajú) spustila vlnu nosiť svoje poklady v praktických ,,dostrimkách“ a ich dizajn chytil za srdce nejednu romantičku. Čiže aj mňa. Moje 3 dostrimky sú najnosenejšie tašky v mojom šatníku a úplne vytesnili tie ťažké a nemotorné kabely, ktoré som dovtedy vlastnila. Teda jeden z nich je batoh, ktorý Mirka ušila zo svojich zbytkových látok, čiže je bodkovano-prúžkovo-kvietkový-kadejaký. Nehovoriac o tom, že sa do nich zmestí neskutočne veľa!

Naše priateľstvo s Dostrimkou vzniklo cez sociálne siete a práve si uvedomujem, aká som zaň vďačná. Je to jeden úžasný a kreatívny človek a moja krvná skupina! Nuž, preto som hneď vedela, že ona sa o moje výšivky dobre postará. Pozrite, aké krásky vznikli! Môžete nakuknúť do Mirkinho e-shopu www.dostrim.sk, kde nájdete taštičky cez plece TU a TU, a veľkú kabelku TU. Rovnako aj u nej nájdete moje odpovede na Mirkine otázky!

A keďže je to tu stále o mne, rozhodla som sa svoju priateľku vyspovedať, aby sme mohli spoločne nahliadnuť do jej práce a inšpirovať sa:

Mirka, povedz nám, ako si sa dostala k tvorbe a kedy vznikla tvoja prvá Dostrimka?

Celé to začalo ešte počas vysokej školy. Dlho som zháňala páskovanú tašku, ale nikde nemali takú, ako som si predstavovala.   Nezostávalo mi teda nič iné, len si ju ušiť. Tú moju vysnívanú ušila ešte moja mamina. Páskovaná taška mala super odozvu a tak ma môj milý presvedčil, aby som sa naučila šiť. Tak som sa po víkendoch s pomocou maminy a babky zoznamovala so šijacím strojom, postupne sa zdokonaľovala a posúvala dostrimky viac do povedmia ľudí.

Si tvárou svojej značky, vedieš si web a sociálne siete a k tomu všetko prechádza tvojimi rukami. Je za Dostrimkou ešte niekto, kto ti pomáha a podporuje ťa?

Áno, samozrejme. Pomáha mi hneď niekoľko blízkych ľudí. Moja mamina Zuzka pre Dostrim šije rovnako ako ja. Má na starosti najmä crossbody dostrimky a plné výšivky. Pokiaľ sa ale objednávky nahromadia, tak jej prácu posúvam, aby všetko bolo vyrobené v sľúbenej dodacej dobe. Ďalším dôležitým členom Dostrim je môj budúci manžel Marek. Má na starosti marketingové záležitosti, webovú stránku a prináša množstvo originálnych nápadov. Okrem nich mi s krížikovými výšivkami pomáhajú moja babka Editka a kamarátky Renátka a Hanka.

Viem o tebe, že si sa zapojila do kampane Fashion Revolution. Ako vnímaš tento problém s módnym priemyslom ty?

Fuuu, veľmi dobre si uvedomujem, že oblečenie vyrábané pre veľké reťazce nevzniká v priaznivých podmienkach, resp. že vzniká v absolútne nevhodných. Preto sa veľmi sa snažím podporovať lokálnu módu, zoznamovať sa so zakladateľmi značiek, posúvať ich mojim sledovateľom. Nebudem však klamať občas vstúpim do obchodu z fast fashion. Ak si už však niečo kúpim, tak si to poriadne premyslím. Či to poriadne vynosím a 100% využijem a neodložím to za týždeň na spodok skrine. Veci, ktoré nevyužijem, nevyhadzujem. Buď ich posuniem niekomu, kto ich rád ponosí, alebo si to nejakým spôsobom prerobím na nový kúsok.

Donedávna si študovala, dnes už pracuješ. Prezradíš nám, čo robíš a ako sa ti zatiaľ darí? 🙂

Ooo áno máš pravdu. Značka Dostrim je práca, ktorá ma zamestnávala už počas štúdia. Po škole som sa však rozhodla skúsiť popritom aj niečo iné. Momentálne pracujem na jednej bratislavskej základnej škole a učím prevažne slovenský jazyk a občiansku náuku. Novú prácu hodnotím zatiaľ pozitívne. Na jednej strane vedia žiaci hnevať, na druhej zas prinášajú toľko chvíľ na poriadny smiech, že vedia naplniť deň radosťou.

Na svojom blogu aj IG prezentuješ krásne outfity, ako sme tašky dokážeš zladiť. Ako a akú dostrimku najradšej nosíš ty?

Ak by som si mala vybrať len jednu jedinú, tak momentálne by to bola asi dostrimka Lovely z bledej rifľoviny. Ľahko sa kombinuje a zmestí sa do nej všetko, čo potrebujem. Hneď by som si ju obliekla s rifľami z rovnakej látky a s madeirovou blúzkou od Vivien Mihlish.

♥ ♥ ♥

Za fotenie s pobláznenými učiteľkami ďakujem Martinke Levásovksej!

My slow outfit:

♥ Košeľa – secondhand v Estónsku ♥ Nohavice – poľský butik v Topoľčanoch, ktorý však museli zrušiť ♥ Topánky – Flohmarkt (blšák) v mníchovskom Olympiaparku , od 60 ročnej tety, ktorá si ich kúpila k dirndlu na Októberfest ♥ Kabelka – Dostrimka

Tak takýto slovensko-poľsko-estónsko-nemecký outfit, tu ešte nebol! 🙂

Komentáre

0 responses on "♥ Na kávičke s Dostrimkou"

Leave a Message