♥ Na materiáloch záleží & bambusový top Severanka

Drahí priatelia!

Zaujíma vás, z čoho je vaše oblečenie vyrobené? Študujete ,,visačky“ a percentuálne zoženie látok? Ak nie, mali by ste začať. Podľa mňa, základom každého kvalitného kúsku je jednoznačne materiál. Nemusíte byť žiadni experti na látky, aby ste rozpoznali rozdiel medzi kvalitou a šmejdom. Verte mi, určite už teraz máte bohaté skúsenosti a ani o tom neviete! Ja osobne viem o vlastnostiach textilných látok veľmi málo, ale sú vám povedomé tieto historky? 

Kúpili ste si super hrubý zimný sveter, lebo ste sa rozhodli vyzbrojiť šatník na tuhé slovenské zimy. Oblečiete si ho a celý deň vám je v ňom zima a drkocete zubami. Predpokladáte, že je chyba vo vás, možno na vás čosi lezie, či máte málo pohybu. Problém je ale vo svetri, ktorý okolo bavlny, vlny, či kašmíru ani nešiel. Alebo každý z nás určite schováva v skrini tričko, ktoré nedokáže piť pot a vy cítite, ako sa vám jeho kvapky držia pod pazuchami alebo na chrbte. Alebo práve naopak, tričko, ktoré po 5-tich minútach nosenia smrdí ako keby ste práve ubehli maratón! A čo také šifónové blúzky? Mne z nich stoja chlpy a už teraz ma z toľkej umeliny svrbí celé telo. Aj vám sa vybavujú všetky tie nepríjemné pocity?

V roku 2015 publikovalo Fashion Revolution prieskum, ktorý oslovil 219 najväčších módnych značiek. Výsledky obsahovali aj tieto dve zistenia:
91% značiek nevie, odkiaľ pochádza bavlna, s ktorou pracujú
75% nevie, odkiaľ pochádza materiál, z ktorého vyrábajú (zdroj: Iprum)

A v niektorých prípadoch ani si nie som istá, že vedia, ČO je to za materiál. Kamarát sa mi sťažoval, že má bundu, v ktorej mu je v kuse zima. Čakala som, že na visačke bude buď polyester alebo jeho syntetické napodobeniny. Ale 100% bavlna? Je možné, aby sme mali na zimnej šuštiakovej bunde zloženie 100% bavlna? Je mi jasné, že môže mať rôzne podoby, ale ja si pod tou pravou bavlnou v prvom rade predstavujem mäkučké tričko, ktoré je ako moja druhá koža. Podľa mňa tam zašili papierik aký mali práve po ruke. Takto nám predávajú mačku vo vreci a ani o tom nevieme. Alebo raz, ešte na strednej, som si kúpila rifle z čínskeho obchodu. Perfektne mi sedeli, pekná farba a strih, proste parádička, panička skvelo nakúpila. Keď som ich prvý krát zo seba vyzliekla, zľakla som sa, že sa mením na šmolka. Mala som modré celé nohy, spodné prádlo aj ponožky. Najlepšie na tom bolo, že to išlo veľmi ťažko zmyť a rifle púšťali aj po nekonečnom praní. Nechcem ani vedieť, čo za svinstvo to bolo!

Asi sme si mali dať záležať na tom, čo obliekame na svoje telo a vyhľadávať hlavne prírodné materiály s overeným pôvodom. Ja osobne mám v hlave nekonečný vír otázok na túto tému – od pestovania bavlny, cez vyrábanie syntetických vlákien až po farbenie látok. Potrebujem sa v tejto oblasti ešte veľa dovzdelávať, aby som vám raz mohla napísať plnohodnotný článok s overenými faktami. Keď som si ale začala zisťovať niečo o syntetických vláknách prekvapilo ma, že polyamid a polyester sú vlákna, pre ktoré je základom výroby ropa. A ja si teda ropu obliekať nechcem, preto som si dala ďalší cieľ vyhľadávať oblečenie hlavne z bavlny, vlny, ľanu a bambusu.

A keď už sme pri tom bambuse, mám pre vás dobré správy! Pokladá sa za materiál budúcnosti, lebo má naozaj skvelé vlastnosti. Je antibakteriálne, jemné, termoregulačné, odolné a 100% rozložiteľné! Niet divu, že s ním začínajú pracovať aj mnohí slovenskí slow fashion dizajnéri! Po bambuse siahla aj Veronika Madleňáková zo značky SEVERANKA a vytvorila unikátny bambusový top! Môžete ho totižto nosiť 2 spôsobmi – s lodičkovým aj véčkovým výstrihom (všimnite si na fotkách :). Stačí si ho proste obliecť, ktorou stranou chcete! Je neuveriteľne pohodlné, elegantné a na výber máte 3 univerzálne farby. Ak by ste chceli takýto top od Severanky aj vy, môžete ho práve vyhrať na mojom instagramovom profile. Tak šup! Budeme sa tešiť ak sa zapojíte!

Za fotky ďakujem Martinke Cimermanovej ♥

Majte krásny dni!

♥ Vaša Katka ♥

Komentáre

1 responses on "♥ Na materiáloch záleží & bambusový top Severanka"

  1. Super, že hovoríš o materiáloch. Je to veľmi dôležité, sama som to dlho nevedela a tiež som nechápala ako sa v takmer priesvitnej blúzke v lete môžem tak potiť…
    A top Ti neskutočne svedčí 😉 ďakujeme 🙂

Leave a Message