♥ O secondhandoch & biele nohavice

Drahí priatelia!

Myslím, že existujú tri typy ľudí – tí, ktorí sekáče milujú, tí, ktorí tam nikdy nič na seba nenašli a takí, ktorí by tam v živote nevkročili. Samozrejme, patrím do tej prvej skupiny, ale úplne rozumiem aj ďalším dvom. Úprimne, raz za čas sa stávam aj ja tá, ktorá odchádza s prázdnymi rukami, či zatváram dvere s myšlienkou: ,,Tak sem ma už nedostanete“…  Recyklácia oblečenia je aktuálne veľmi dôležitá a teším sa, že sa stáva aj veľmi populárna. Nuž, ale má aj svoje muchy. Aké?

Veľmi často sa ma pýtate, či vám neviem odporučiť nejaký dobrý secondhand. Nemám žiadny obľúbený, asi aj preto, že každý mesiac je nová kolekcia a do predajní sa dostanú úplne nové veci. Mám však rada všetky – Textile house, Humanu, Nosene a aj tie, ktoré majú nápis proste Secondhand. Rozhodujúca je u mňa kvalita oblečenia. Mojou ,,fintou“ pri hľadaní pekných kúskov je, že každú vec najprv chytím do ruky a pohladím. Syntetické látky u mňa nemajú šancu. A to je mucha číslo 1. Secondhandy sú preplnené vecami z nekvalitných materiálov, pretože každý z nás vyraďuje to, v čom sa necíti dobre. Keď som naposledy odchádzala zo sekáča, bola som zhrozená, koľko umelých polyesterových blúzok tam viselo. V takomto prípade sa musím naozaj prehrabávať, aby som našla kvalitný kúsok, ktorý mi sadne ako uliaty.

A rovno sa dostávam k muche číslo 2. Prečo mi z 10-tich vecí v kabínke nesadne ani jedna? Pretože prevažná väčšina oblečenia v secondhandoch prišla z fast fashion obchodov. Keď som pri poslednej návšteve prechádzala štender so šatami, napočítala som 12  šiat z H&M rovnakého strihu a približne 8 kúskov zo Zary, ktoré ani zďaleka nevyzerali nositeľne. Keďže mojou výzvou je nepodporovať takéto oblečenie, snažím sa im vyhýbať aj v secondhandoch a radšej siaham po neznámych značkách. A samozrejme, ak vám niečo nesedí, nebojte sa vziať do ruky ihlu a niť a skúste si vec upraviť. Veď ja som začínala rovnako 🙂

Tretia mucha je jasná. Trendy v sekáči nenájdeš. Priznám sa, že práve nakupovanie vecí z druhej ruky mi pomohlo ujasniť si svoj štýl. Hľadám len to, čo sa mi naozaj páči a neovplyvňuje ma žiadna figurína, ktorá o 2 týždne ,,vyjde z módy“. Navyše, milujem ak nájdem nejaký nadčasový kúsok, ktorý budem môcť nosiť ďalších 10 rokov!

Niektorým ľudom sa ešte stále spája slovo secondhand s obnosenými vecami, nepríjemným zápachom, či haldou nezoradeného oblečenia. Jasná mucha štvrtá. Už dávno tak tomu nie je, i keď špecifický smrad chemického čistenia vrazí do nosa asi každému. Ale čo taký zápach obchodov v nákupných centrách? Minulý týždeň som prechádzala v Auparku okolo H&M-ka a moje čuchové bunky si pripomenuli ten neobyčajný závan, ktorý som necítila už 4 mesiace. Hneď na to sa mi v mysli vynorila otázka, či vôbec sú tie veci nejako čistené alebo idú spod šijacieho stroja rovno na vešiak. Ak to niekto viete, napíšte. Rovnako ma zaujíma aj to chemické čistenie. Najdôležitejšie však je, že v každom prípade si veci  pred nosením vždy treba oprať.

A mucha číslo 5? Jednoznačne jedinečnosť! Vďaka veciam zo secondhandu budeš jedinečná. Nebude ich mať žiadna spolužiačka, ani kolegyňa v práci. Ľudia na ulici sa za tebou otočia, pretože spomedzi tých uniforiem zo Zary a chlpatých šľapiek od číňana zrazu uvidia niečo, čo nemá každý! Deň v tomto outfite som si nesmierne užívala. Cítila som sa úplne iná. Klobúk aj nohavice sú zo secondhandu, šatka, ktorú som dostala ako darček som si zaviazala ako top, v ruke kabelka, ktorú som si háčkovala sama. Jedine topánky boli mimo mojej ,,hry“. V poslednom čase sa snažím nosiť na sebe aspoň jednu férovú vec. A dnes som ich mala až 3! Dokonca, spomínané nohavice boli vyrobené na Slovensku a jednoduchým zúžením som z nich spravila obľúbený a úžasne kombinovateľný kúsok v mojom šatníku. Sekáčov sa netreba báť. Choďte tam, zabite všetky muchy jednou ranou a buďte krásne a jedinečné!

Za fotky ďakujem úžasnej Maťke a aj keď sme tu prednedávnom jedny nohavice už upravovali, tento návod je ešte jednoduchší 🙂

Postup

Na začiatok si vždy všetko do detailu poobzerám. Kde je aký šev, kde môžem párať aj strihať. Pri obzeraní som zistila, že nohavice sú slovenská výroba a boli naozaj precízne ušité ♥

Vypárala som šev, ktorý držal pás. Vo vnútri to vyzeralo asi takto:

Nohavice som si obliekla naopak a zašpendlila tak, aby mi sedeli.

Po vyzlečení som si ešte všetko raz premerala a vyskúšala. Z pásu som ubrala 4 cm, z bokov 3 cm a postupne som zúžovala tak, až som sa pri zašívaní stretla s pôvodným stehom.

Zvyšnú látku som odstrihla a vnútorný pás prirovnala k novému strihu.

Pás som zašila z vonkajšej strany a bolo hotovo! 🙂

Z fotenia

Na topík stačí mať štvorcovú šatku, uviazať ju okolo krku a pásu a zázrak je na svete! Skúšali ste to niekedy? 🙂

Prajem Vám krásne dni!

♥ Katka ♥

Komentáre

0 responses on "♥ O secondhandoch & biele nohavice"

Leave a Message