Prehľad strihov z Online kurzov upcyklácie

Aký strih košieľ je vhodný na upcyklované strihy, ktoré nájdeš v online kurzoch upcyklácie? To je otázka! Poďme si to vysvetliť.

Totižto, hoci na prvý pohľad vyzerajú rovnako, strihy pánskych košieľ môžu byť rôzne. Niektorá je „slim fit-ka“, niektorá široká. Iná má úzku légu (gombíkový a dierkový rad) bez výstuže, iná zasa širokú, pevnú a prišitú. Rozdielne môžu byť aj goliere, šírky a dĺžky rukávov, manžety, spodné kraje košieľ či hrúbka materiálu. Sama to všetko objavíš, keď začneš upcyklovať.

Tieto rozdiely môžu byť plusmi aj mínusmi. Výhodou je, že sa naučíš pracovať s rôznymi strihmi a materiálmi a začneš si všímať všetky detaily. Naopak nevýhodou zase je, že môj postup sa môže trošku líšiť od tvojej košele – pretože obe budeme mať rozdielny materiál (tak to proste v upcyklácii chodí). Hneď na to sa však objaví ďalšie pozitívum – budeš musieť zapojiť kreativitu, aby si vymyslela, ako to úspešne zupcyklovať. 🙂

Nemusíš sa však ničoho báť. Snažila som sa myslieť naozaj na všetko. Poďme si ukázať všetky strihy, aké si dokážeš zupcyklovať a čo všetko sa vďaka tomu naučíš.

1. CROP TOP

Crop top je najjednoduchší strih, ktorý sa dá z košele ušiť. Aj napriek tomu, že jeho postup je ľahký, vieš sa na ňom naučiť základné šijacie techniky. V postupe sa pohráme s celkovou dĺžkou košele aj s dĺžkou rukávov. Ukážeme si aj, ako si ho kreatívne dotvoriť.

Vhodná košeľa: 
Dá sa použiť košeľa v rovnakej veľkosti ako nosíš (napríklad si veľkosť M a vyberieš si pánsku košeľu veľkosti M), ale osobne si myslím, že sadne krajšie, keď je trošku väčšia. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som veľkosť L. Priznám sa, že som na svoje proporcie vybrala naozaj veľkú košeľu a trošku som musela na fotke schovávať jej šírku. Dôvodom výberu však boli pásiky – veľmi napomáhajú v procese tvorby a v čase výberu som inú nevedela nájsť. 

Čo všetko sa naučíš: 
Rovnomerne skrátiť košeľu, ukončiť kraje na pol centimetrovú záložku a prešiť ich na 1 mm od kraja. Ale aj založiť rukávy, správne ich prišiť a vyrobiť si vlastné vrecko.

2. DVOJFAREBNÝ TOP

Dvojfarebný top je spojenie dvoch košieľ. Výhodou teda je, že jeden si môžeš ušiť pre seba a jeden pre sestru, kamošku, maminu.. aj svoju polovičku! Môžeš sa hrať s jeho farebnosťou a kombinovať rukávy aj vrecká.

Vhodná košeľa: 
Odporúčam vybrať košeľu aspoň o číslo väčšiu akú nosíš (v pánskej veľkosti). Dôvodom je, že košele budeme zošívať a šírka chrbta sa teda zmenší. Snaž sa kombinovať košele rovnakej alebo podobnej veľkosti, aby sa ti lepšie šili a aby si sa vo výsledku cítila pohodlne.

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som dve M-kové košele. Osobne sa mi páči, ak je výsledný top trošku oversize, preto som volila väčšie veľkosti. 

Čo všetko sa naučíš: 
Rozdeliť košele na dve rovnaké časti a zošiť ich dokopy dvomi spôsobmi – rovným a cikcakovým stehom alebo francúzskym švom. Ale aj správne odstrihnúť rukávy a našiť ich na iné miesto.

3. TOP V „V“ VÝSTRIHOM

Top s véčkovým výstrihom sa už jemne začína podobať na blúzku. Možno ti pomôže vedieť, že véčkový výstrih predlžuje krk a zároveň aj postavu. A preto ho napríklad ja rada nosím 🙂

Vhodná košeľa: 
Tiež odporúčam vybrať košeľu minimálne o číslo väčšiu akú nosíš (v pánskej veľkosti). Aj v tomto prípade budeme košele zošívať – tentokrát v prednej časti a veľkosť sa zmenší. Puf rukáviky sa dajú vytvoriť aj z krátkych, aj dlhých rukávov. Krátke však bývajú prirodzene širšie a krajšie ukážu. Potrebujeme, aby obvod rukávu bol aspoň 1,5x širší ako obvod tvojej ruky v mieste stiahnutia gumičkou. Aby sa malo čo nariasiť 🙂

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti M. Vybrať si o dve čísla väčšiu košeľu má svoje výhody – vďaka tomu, že prieramky sú širšie, látka nie je tesne pod pazuškou a priestor je „vetraný“. A tak, koho trápia fľaky z potenia, toto je strih pre neho.

Čo všetko sa naučíš: 
Vytvoriť „V“ výstrih, správne ho začistiť a prišiť milimetrovým stehom. Ale aj zošiť predné diely s pomocou francúzskeho švu, na rukávoch vytvoriť tunel na gumičku s prinechaným volánom a premeniť légu na opasok.

4. TOP S „O“ VÝSTRIHOM

Top s okrúhlym výstrihom dokáže plnohodnotne zastať rolu „mať aspoň jednu poriadnu blúzku v šatníku“. Môj prvotný cieľ vám bolo ukázať len tvorbu okrúhleho výstrihu – veď tak som ho aj pomenovala. Kreativita ma ale neopustila ani pri natáčaní postupov a vymyslela som, ako si jednoducho dokážeš vytvoriť aj takýto golierik. 

Vhodná košeľa: 
Tiež odporúčam vybrať košeľu minimálne o číslo väčšiu akú nosíš (v pánskej veľkosti).  Info o rukávoch platí ako u topu s V výstrihom. Aby si si dokázala vytvoriť golierik, potrebuješ si skrátiť z dĺžky, aby si na to mala materiál. Ak nechceš skracovať, použi inú látku (najlepšie nejaký zvyšok)  v podobnej farbe alebo aj s úplne iným vzorom. Môžeš z nej vyrobiť aj opasok a bude to spolu ladiť. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti M (v mojej najobľúbenejšej farbe). Ďalšou výhodou väčšej košele je tiež možnosť zaviazať sa v páse. V tejto skrátenej verzii látka trošku poskočí a vytvorí sa tak efektné riasenie.

 

Čo všetko sa naučíš: 
Skrátiť košeľu, vytvoriť „O“ výstrih, správne ho začistiť a prišiť milimetrovým stehom. Ale aj vytvoriť na rukávoch tunel na gumičku s prinechaným volánom a vyrobiť si tenkú viazačku zo zbytkov rukávov. Bonusom je vytvorenie vlastného strihu goliera presne podľa výstrihu.

5. TOP NA RAMENÁ

Top na ramená alebo ako ho jedna moja kurzistka nazvala – „carmen top“ je veľmi ženský kúsok. Krásne v ňom ukážu kľúčne kosti a tento strih naozaj na ramenách sedí. Vďaka tomu, že zasahujeme do strihu košele, tieto časti na ramenách nevyskakujú, ale držia na svojom mieste a rovnako aj výstrih. Ak si správne navlečieš gumičku do obvodu, nestane sa ti, že keď sa zohneš bude ti vidno do výstrihu. Môžeš v nej doslova tancovať o dušu a strih zostane na svojom mieste.

Vhodná košeľa: 
Odporúčam vybrať väčšiu košeľu – minimálne o dve čísla. Šírka ramien košele (nie však od šva ku švu, ale ešte o 5 centimetrov ďalej z každej strany), musí byť aspoň 1,5x širšia ako šírka tvojich ramien. Najlepšie to uvidíš v zrkadle, keď si pomenovanú šírku prirovnáš k sebe. Čím väčšia košeľa bude, tým riasenie bude hustejšie. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Riasenie v obvode nám teda dosť bohaté. Šírka košele bola v mojom prípade až dvojnásobná ako šírka mojich ramien.

Čo všetko sa naučíš: 
Odstrihnúť výstrih do požadovaného tvaru, využiť pomocný – dlhý steh na riasenie & dopasovanie hlavice rukávu a vytvorenie riasenia okolo ramien. Ale aj vytvoriť na konci rukávov tunel na gumičku s prinechaným volánom.

6. TOP S VIAZAČKAMI

Top s viazačkami nám napovedá, že hlavnú úlohu budú hrať viazačky. Áno, pohráme sa s detailmi – ako teda vymeniť manžety a ako si upraviť golierik. Na tieto detaily vôbec nemusíš použiť pánsku košeľu – môžeš si s nimi dozdobiť akúkoľvek blúzku, či košeľu zo svojho šatníku.

Vhodná košeľa: 
V tomto prípade je to úplne ľubovoľné. Odporúčam ale košeľu, ktorá má o trošku dlhšie rukávy ako bežne nosíš. Viazačky sú totižto kratšie ako manžety, tak nech ich máš na správnom mieste. Riasenie na stojačiku goliera nepodlieha žiadnej veľkosti. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Výsledný top mi je teda dosť široký a vyzerá veľmi oversize, čo bol môj cieľ.  Vďaka tomu rukávy vyzerajú ešte viac „puf“.

Čo všetko sa naučíš: 
Vyťažiť čo najviac z odstrihnutej dĺžky košele na výrobu riasenia a viazačiek – a tak sa naučíš riasiť s pomocou rovného stehu, používať a pomôcť si stehovkou, prišiť volán na stolačik na 1 mm od kraja, vytvoriť si vlastné viazačky s prišiť ich namiesto manžiet.

7. TOP S PUF RUKÁVMI

Top s puf rukávmi je naozaj top s puf rukávmi! Dodajú veľa objemu a viazačka nad zápästím tomu dodá taký vintage look ako z minulého storočia.

Vhodná košeľa: 
Odporúčam košeľu aspoň o jednu-dve veľkosti väčšiu a hlavne dlhšiu. Rukávy budeme rozširovať vďaka odstrihnutému materiálu z dĺžky.

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Veď, aby boli tie rukávy ešte viac puf. Osobne si myslím, že sa na to najviac hodí jednofarebná košeľa. Táto moja mala dokonca vyšitý kvietok na lége.

Čo všetko sa naučíš: 
Správne odstrihnúť z dĺžky a z rukávov, pospájať látku do čo najbohatšieho rukávu, riasiť s pomocou rovného stehu, založiť kraje rukávov aj topu a vytvoriť si vlastné viazačky.

8. ZAVINOVACÍ TOP

Zavinovací top je top. Zavinovačky sú naozaj veľmi praktické a pohodlné, takže ešteže sa dajú ušiť aj z košele. Je to najčastejší strih, aký u mňa „fíčí“ na kurzoch a ja sa vám vôbec nečudujem. Je skvelý!

Vhodná košeľa: 
V tomto prípade určite zvoľ väčšiu košeľu. Najlepšie takú, ktorá bude mať aspoň 1,5x šírší obvod pása ako ten tvoj. Chceš sa do nej zavinúť, na čo potrebuješ dostatok materiálu, aby ža materiál „objal“ a aby si nemala hlboký výstrih.

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Vybrala som si ju najmä kvôli jej peknému florálnemu vzoru, ale stačila by mi aj keby bola len M-ko.

Čo všetko sa naučíš: 
Správne odstrániť légu, vytvarovať výstrih na zavinovanie, správne si ho zažehliť po celom obvode a prišiť na jeden milimeter. Ale aj premeniť légu na viazačky, jednu z nich si nadpojiť a správne prišiť na zavinovanie. Bonusom je tvorba volánikov na koniec rukávov – ako si ich vyrobiť, nariasiť s pomocou rovného stehu a prišiť francúzskym švom. Aby bola zavinovačka funkčná, je potrebné aj spraviť sklad na chrbte a vytvoriť dierku na zavinovanie.

9. TOP S VOLÁNOM

Top s volánom je veľmi hravý letný kúsok a jeho dominantou je hlavne volán, ktorý je celý ušitý z rukávov. Jeho výhodou je, že volán pekne prekrýva ramienka podprsenky, vďaka čomu nemusíš riešiť, že by ich bolo vidno.

Vhodná košeľa: 
Na tento strih vám stačí košeľa, ktorá vám sedí akurát alebo je o číslo väčšia (v pánskej veľkosti). Zbytočne nechoďte do väčšej –  budete sa len trápiť s veľkými a odstávajúcimi prieramkami. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti S. Nemám čo dodať, tento strih je skvelý a veľmi pekne sedí! 

Čo všetko sa naučíš: 
Čo najšetrnejšie odstrániť légu, prišiť predné diely francúzskym švom a začistiť si prieramky s pomocou šikmého prúžku. Ale aj vytvoriť si z rukávov veľký volán, začistiť kraje, prišiť volán k topu a vytvoriť tunel na gumičku. Bonusom je výroba viazačky a pútok zo zvyškov.

10. VOLÁNOVÝ TOP

Volánový top ti už z názvu napovedá, že je to samý volán. Je to najťažší postup, lebo riasiť také množstvo látky, chce trošku prax. Čím ťa nechcem odradiť, aby si to skúsila 😉

Vhodná košeľa: 
Odporúčam košeľu aspoň o jednu – dve veľkosti väčšiu. Základ strihu je ako pri tope s V výstrihom, čiže košieľka sa trošku zmenší kvôli odstránenej lége. 

Akú som si vybrala ja: 
Som veľkosť XS a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Dôvodom je opäť fakt, že sa mi to páči, keď je to viac oversize. Ak máš pocit, že som to s tou dĺžkou trošku prehnala, sme dve. Chcela som ho ušiť minimálne o 5  centimetrov dlhší, ale keďže som si ten najťažší strih nechala na koniec celého natáčania – asi som už bola unavená a prepočítaná. Samozrejme, kto chce nechať vyniknúť pupček, smelo do toho! ♥ Akú dĺžku zvolíš, je len a len na tebe.

Čo všetko sa naučíš: 
Rovnomerne top skrátiť, vytvoriť „V“ výstrih, správne ho začistiť, prišiť milimetrovým stehom a zošiť predné diely s pomocou francúzskeho šva. Ale aj vyrobiť zo zvyškov jeden veľký a dva malé volány, nariasiť ich s pomocou rovného stehu, pomôcť si rôznymi fintami a prišiť ich francúzskym švom k topu.

11. SUKŇA S VRECKAMI

Táto sukňa je predstaviteľkou kreativity v upcyklácii. Rukávy sa premenia na vrecká a z košele vznikne elegantná sukňa. Vďaka gume v páse sa oblieka ľahko a rýchlo. Viazačka v páse je rafinovaným doplnkom.

Vhodná košeľa: 
Čím väčšia, tým lepšia. Žiaľ, tento strih je veľkostne limitovaný na XS – M. Súčet rozmerov medzi rukávmi predného a zadného dielu sa musí zhodovať s obvodom bokov alebo ho presahovať.

Akú som si vybrala ja: 
Od pása dolu som veľkosť S a použila som pánsku košeľu veľkosti L. Jej strih bol úzky a dlhý (daroval mi ju kamarát, ktorý je presne rovnaký – štíhly a vysoký). Vďaka tomu dĺžka sukne presiahla kolená a nabrala na elegancii. Vybrala som si dlhorukávovú košeľu, aby som zo zvyškov rukávov mohla vytvoriť viazačku a pútka. Ako vidíš, chcela som ju zachrániť aj preto, lebo mala na rukáve fľak, ktorý ale nepresakoval do rubovej strany.

Čo všetko sa naučíš: 
Správne z košele odstrihnúť, vytvoriť z rukávov vrecká a zašiť ich francúzskym švom, využiť pomocné stehy, vytvoriť pás na gumu, rozstrihať rukávy a vytvoriť z pásov viazačku s cípmi a pútka.

12. SUKŇA BEZ VRECIEK

Sukňa bez vreciek je skvelý základ šatníka a zároveň „testerka“ prvej vyšitej gombíkovej dierky. Aby nabrala tvar, je potrebné sa naučiť vytvoriť pás, doriasiť látku a sfunkčniť zapínanie na gombík. Možno to komplikovane vyzerá, ale v skutočnosti je to ľahšie ako si myslíš 😉

Vhodná košeľa: 
Čím širšia, tým lepšia. Na tento strih je vhodné vybrať košeľu v širokom strihu – takzvanom „autobusárskom“. Sukňa sadne, ak je šírka košele aspoň 1,5 násobkom tvojho obvodu pásu. Dĺžku sukne určuje rozmer od pazušky po spodný kraj.

TIP:
Tento postup je veľkostne prijateľný pre akýkoľvek obvod pása a zároveň výzvou ku kreativite. V prípade, že sa chceš pohrať, neváhaj použiť dve podobné alebo aj dve úplne iné košele! Sukňa bude bohatšia a ty budeš mať ešte viac materiálu na tvorbu. Dve košele ponúkajú príležitosť pohrať sa aj so zapínaním. Ja ti ponúkam návod so zapínaním v strede. Ale kto povedal, že to tak vždy musí byť? Zanechaj obe légy a vytvor si zapínanie na oboch stranách, čím získaš nielen farebne variabilnú sukňu, ale aj možnosť nosiť ju dvomi spôsobmi. To proste musíš skúsiť 😉

Akú som si vybrala ja: 
Od pása dolu som veľkosť S a použila som pánsku košeľu veľkosti M. Jej strih bol široký, vďaka čomu mám v páse naozaj bohaté riasenie. Vybrala som si košeľu s dlhým rukávom, ale pokojne by stačila aj krátkorukávová verzia.

Čo všetko sa naučíš: 
Správne z košele odstrihnúť, vytvoriť pás z kusu látky presne na mieru svojho obvodu pásu, využiť výstuž v prospech spevnenia pásu, nariasiť a dopasovať šírku látky do predpripraveného pásu a otestovať a vyšiť gombíkovú dierku.

13. Čo vytvoriť z odpadu?

Aj napriek tomu, že si práve zupcyklovala niekoľko košieľ, určite ti zostali nejaké odstrihnuté kúsočky. V tejto fáze vždy premýšľam, čo by sa z nich dalo spraviť a ako by som ich mohla ešte využiť.

Prinášam ti teda 3 jednoduché návody na praktické drobnosti a radosti. Kapsičky z manžiet ti pomôžu nestratiť drobnosti, gumička z chrbta košele doladí tvoj outfit s upcyklovaným topom a vrecúško z dĺžky košele bude zase tvojim pomocníkom pri cestovaní, bezobalovom nákupe, či usporiadaní domácnosti.

Povedal/a by si, že toľko pekného sa dá vytvoriť z pánskej košele? Upcyklácia je hlavne o kreativite a hre s každým kúsočkom látky. Objav čaro tejto techniky, nauč sa šiť a vyskúšaj ONLINE KURZY UPCYKLÁCIE ♥

Komentáre

0 responses on "Prehľad strihov z Online kurzov upcyklácie"

Leave a Message