♥ Textil ako odpad & Súťaž o tašku Sobi.eco

Drahý priatelia!

Čo prvé si predstavíte pod pojmom textilný odpad? Ja som dlho žila v naivnej domnienke (respektíve som sa nad tým ako tínedžerka hlbšie nezamýšľala), že moje oblečenie sa odpadom nikdy nestane. Prečo by malo, keď je pekne poukladané v skrini?! Svojim obnoseným kúskom som vždy chcela dať druhú šancu a tak sa poprešívali, putovali ďalej medzi známymi alebo sa odniesli do zberných kontajnerov. Nezahadzovala som svoje veci do smetného koša, takže nikdy som nemala možnosť vidieť priamy dôkaz, že moje veci skončili ako smeti. Reálne sa to však naozaj deje.

Paradox paradoxov je, že textil ešte stále nie je legislatívne priznaný ako odpadová surovina. Len vďaka dobrým ľuďom nemáme komunál plný handier a zabezpečuje sa fungujúci zber textilu. Odhaduje sa, že len 30% vyhodeného šatstva sa vráti späť do obehu, takže v našich secondhandoch visí práve to oblečenie, ktoré je zachránené a pripravené na svoju druhú šancu. Niečo si swapneme, niečo zdedíme, niečo opravíme, niečo zupcyklujeme. Vytvorili sme si udržateľné šatníky, nakupujeme uvedomelo, ale aj napriek tomu nám to stále ktosi kazí a textilného odpadu je neúrekom. Tak čo s tým?

Predstavte si ale, že na našom trhu je ktosi, kto ho dokáže zachrániť. Recyklované netkané textílie sme začali využívať ako izolácie do áut, výplne do pohoviek, či dokonca aj na zatepľovanie našich domov. Vždy sa však schovajú pod nejaký pekný poťah alebo náter. Čo takto ich ukázať svetu a pýšiť sa nimi? S takýmto skvelým nápadom prišiel tím dobrých ľudí zo značky Sobi.eco! Neuveriteľné, čo dokázali – textil, ktorý bol kúpený, obnosený, vyhodený a následne spracovaný do netkanej textílie, upcyklujú a vracajú späť do našich životov v podobe užitočných a moderných produktov.

Okrem toho, kladú dôraz aj na etiku pri výrobe a poctivému ohodnoteniu práce. Každá taška, či obal na notebook prejde rukami šikovných žienok v chránených dielňach na Slovensku. Takouto podporou sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí v mojich očiach každá značka stúpa do výšin a úprimne ma teší, že niekto dokázal prepojiť túto (mne veľmi blízku) sféru s ekologickým zmýšľaním. Čo vám poviem! So Sobi.eco sme si sadli!

Pripravili sme si preto pre vás súťaž o ich novinku – tašku cez plece, ktorá je vyrobená zo 100% recyklovaného materiálu (na vrchu textil, vo vnútri jemné plastové vlákno). Má vrecko na drobnosti a super spevnené dno. Hrať budeme na Facebooku a Instagrame – takže ak sa zapojíte na oboch sieťach, máte dvojnásobnú šancu!

A že ako takú super tašku nosiť? Ja som sa zahrala na sivú myšku v neuveriteľne pohodlných šatách z Eurovky za 1 euro! Áno za euro! Ak ste ešte nepočuli o tomto super secondhande, kde je všetko za mincu, rýchlo klikaj TU. Odkedy som si ich kúpila, mala som ich na sebe snáď už 30-krát. Na nohách mám vychodené trojročné sandálky, ktorých sa neviem vzdať a (neviem ako je to možné) strašne dobre sa v nich bicykluje. Šup ešte letný zostrih, kabelku od Ježiška, čerešňový rúž a to najpodstatnejšie – úsmev! Lebo byť ECO a smutná, nejde dokopy 😉

Za krásne fotky ďakujem Viki Suchánovej ♥

My slow outfit:

♥ Recyklovaná taška z netkanej textílie – Sobi.eco ♥ Šaty – Eurovka Charita Shop ♥ Kabelka – dávny vianočný darček ♥ Sandálky – najobľúbenejší letný pár už 3 roky ♥ Porcelánové náušnice – Loris ♥

 

Komentáre

0 responses on "♥ Textil ako odpad & Súťaž o tašku Sobi.eco"

Leave a Message