♥ Zo shopaholičky revolucionárka & Fashion Revolution 2018

Drahí priatelia!

,,Volám sa Katka a som shopaholička.“ Takto by som sa priznala v časoch, kedy moje nákupné maniere hraničili s niečím, čo teda zdravé nebolo. Začalo to asi niekedy v puberte a ťahalo sa to so mnou donedávna. Nutkaniu si stoj, čo stoj kúpiť novú vec som podľahla snáď aj každý deň. Odstrihovanie visačiek bol pre mňa slávnostný rituál, nehovoriac o tom, že čím viac vecí som si domov doniesla, tým viac bolo moje ego spokojné. I keď len na pár dní. Brzdilo ma len jedno – financie. Hovorila som si ,,kráľovná výpredajov“, lebo niekoľko krát som zohnala naozaj parádne kúsky. A raz som bola schopná minúť aj mojich posledných zarobených 15€ na  košeľu z Háemka. Fakticky. Moje jediné šťastie snáď bolo, že som si nepotrpela na značky a ani som nemusela mať tie najnovšie trendy. Mala som svoj štýl a lá Naty Oreiro a v tom som sa cítila dobre. Nikdy mi za ten čas ale nenapadlo zamyslieť sa, odkiaľ to oblečenie prišlo. Až teraz…

Začalo to blogom. Nedokázala som držať krok s módnymi blogerkami a aj keď balíčky z aliexpressu pravidelne chodili, stále som sa cítila byť pozadu. Vďaka Pánu Bohu za maminu, ktorá mi vnukla myšlienku robiť Refashion články a vtedy som zistila, čo to vlastne znamená – vyrobiť si niečo na seba. Vážila som si svoje ,,výtvory“ a vážila som si som svoj čas a ruky. Začala som sa teda zamýšľať. Kto to vlastne všetko šije? Koľko za to dostáva? Kde sa taká masa oblečenia produkuje? A vôbec, kde to všetko končí, keď to nikto nekúpi a to oblečenie vyjde z módy? Vstúpili ste už niekedy do poloprázdneho obchodu s oblečením? Ako sa dá to oblečenie recyklovať? A dá sa vôbec recyklovať, keď tie látky sú často umelé?

Vŕtalo mi to v hlave viac a viac, až som jedného októbrového rána v mojej malej mníchovskej izbietke narazila na jedno šokujúce VIDEO. Že ako to v tom módnom priemysle vlastne funguje. Bola som šokovaná a nadvihoval sa mi žalúdok. Po tomto videu nasledovalo ešte mnoho ďalších a začala som sa zaujímať o FASHION REVOLUTION s odvahou bojovať proti dnešnej ,,rýchlej móde“.

A čo to vlastne Fashion Revolution je?

,,V stredu 24. apríla 2013 sa zrútila budova Rana Plaza v Bangladéši, v dôsledku čoho zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu. V nadväznosti na túto udalosť bolo v Londýne založené medzinárodné hnutie Fashion Revolution, ktoré bojuje za zodpovedný, uvedomelý a udržateľný módny priemysel.“

A k tomu ešte jedna šokantná informácia:

,,Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v zemiach tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúce množstvo textilného odpadu.“

Mňa to zasiahlo. Vadí mi fakt, že tú príšernú blúzu z Háemka, ktorú som si kúpila za mojich posledných 15€, pravdepodobne vyrobilo 12-ročné dieťa z Bangladéšu za 6 centov na hodinu v príšerných podmienkach. Vadí mi, že tých 14,94€ išlo do vačku niekomu, kto mi tú vec nevyrobil. Vadí mi, že nosím nekvalitné látky, na ktorých je aj tak napísaná 100% bavlna. Vadí mi, že aj keď máme plné skrine oblečenia, chceme toho viac, len aby sme ,,držali krok s módou“ alebo lepšie povedané ,,bežali maratón“. Vadí mi, že niektorí ľudia si kúpia drahú vec v Zare a nad ručne vyrobeným kúskom ohŕňajú nos, že naň nemajú. Vadí mi, že nás handry ovládajú a podľa nich súdime jeden druhého. Vadí mi, že móda už nie je HRA, ale BOJ!

Preto som sa rozhodla sa zmeniť. Od októbra som sa snažili zistiť, ako dlho dokážem vydržať bez nakupovania. Mnoho krát som podľahla, mnoho krát som odolala. Od nového roku som si kúpila naozaj iba to, čo som skutočne potrebovala. Aj keď je moja skriňa taká plná, že novú vec si kúpiť nemusím najbližšie 3 roky, nebudem sa sľubovať, že tie 3 roky do obchodu nevkročím. Môj cieľ je iný. Až na pár kúskov NETUŠÍM, kto vyrobil moje oblečenie. Chcela by som dosiahnuť to, aby mali moje veci HODNOTU. Preto dnes samu seba vyzývam k tejto ročnej CHALLENGE:

Odo dnes budem nakupovať iba v secondhandoch, aby som podporila recykláciu oblečenia.

Odo dnes budem podporovať lokálnych – slovenských a českých dizajnérov, vďaka ktorým budem vedieť, kto moje veci vyrobil.

Odo dnes si budem šiť veci sama, aby som nikdy nezabudla, aká vysoká je hodnota ručnej práce. 

Tento týždeň od 23.-29. apríla sa na celom svete uskutoční Fashion Revolution WEEK. Celý program, ktorý bude prebiehať aj na Slovensku nájdete TU a ja sa chystám na tieto akcie:

PONDELOK 23. apríla • FASHION REVOLUTION TALK (18:00 – 20:00) v SATORI STAGE

STREDA 25. apríla • ETICKÝ PRÍSTUP V MÓDNOM DIZAJNE (18:00 – 20:00) v NOVEJ CVERNOVKE

ŠTVRTOK 26. apríla • SLOW FASHION: POMALÁ MÓDA NEZNAMENÁ, ŽE ŠIJEME POMALY (18:00 – 20:00) v kaviarni DOT GALLERY

Nezabudnite. Túto kampaň môžete podporiť fotkou v prevrátenom oblečení a opýtať sa všetkých značiek #whomademyclothes & #ktovyrobilmojeoblečenie?

Ja som sa rozhodla bojovať. Kto ide do toho so mnou?…

♥ Vaša Katka ♥

Komentáre

1 responses on "♥ Zo shopaholičky revolucionárka & Fashion Revolution 2018"

Leave a Message